Ząbkowanie jest długo wyczekiwanym przez młodych rodziców procesem. Jak rozpoznać jego objawy? O tym napisał niedawno na swoim Instagramie Tata Stomatolog.
Jak zaznacza lek. dent. Michał Kaczmarek, ząbkowanie daje objawy ogólne i miejscowe. Dzięki nim łatwiej rozpoznasz, że twojemu dziecku zaczynają wychodzić zęby.
Ząbkowanie: objawy ogólne
- Dziecko, które ząbkuje jest nerwowe, pełne niepokoju. Zaczyna gorzej spać, pojawia się u niego brak łaknienia.
- Występują również objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunki i zaparcia, choć nie muszą się one wiązać z ząbkowaniem, ponieważ pierwsze zęby pojawiają się mniej więcej w tym samym czasie, w którym rozszerzana jest dieta dziecka.
- W czasie ząbkowania występuje także nadmierne ślinienie i osutka wokół ust.
- Pojawić się może również podwyższona temperatura ciała (do 38,5℃). Jeśli występuje przez ząbkowanie, powodują ją zmiany zapalne w miejscu wyrzynania się zęba. Przyczyny gorączki mogą być jednak również inne.
Ząbkowanie: objawy miejscowe
Wśród objawów miejscowych ząbkowania Tata Stomatolog wymienia:
- Zaczerwienienie i obrzęk oraz oraz podwyższoną temperaturę błony śluzowej w miejscu wyrzynania się zęba.
- Stan zapalny dziąsła brzeżnego, występujący na kilka dni przed wyrznięciem się zęba. Z tego powodu dziecko zaczyna być nadpobudliwe, obficie się ślini i wkłada do buzi twarde przedmioty, co może uszkodzić delikatną śluzówkę.
- Ząbkowanie oznacza także wystąpienie niebieskawych plam, czyli zasinienia błony śluzowej nad wyrzynającym się zębem. Najczęściej znika ono wraz z pojawieniem się zęba, ale należy zwracać na nie czujną uwagę i skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć torbiel związkową, utrudniającą wyrzynanie się zębów.
instagramCzytaj też:
Biżuteria z bursztynu dla ząbkującego dziecka? Oj, kiepski pomysł...
Źródło: Instagram / Tata Stomatolog