Myśląc o zdrowym odżywianiu, najczęściej wyobrażamy sobie ogromne porcje warzyw, gotowanych na parze bez dodatku soli. Taka wizja może odstraszyć każdego, niezależnie od tego, ile ma w sobie zapału. Przy zmianie sposobu odżywiania wystarczy przyjąć metodę małych kroczków. Efekty, które niewątpliwie wystąpią, skłonią do wprowadzania dalszych zmian.
Poznaj kilka najprostszych sztuczek, które sprawdzą się nawet w przypadku bardzo zabieganych osób:
Zawsze miej w zamrażalniku ryby
Ryby są bogatym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, niezbędnych w codziennej diecie. Choć najlepiej byłoby spożywać wyłącznie świeże, mrożone ryby w przypadku osób zabieganych też się sprawdzą. Można je bardzo łatwo przyrządzić – choćby w piekarniku wraz z mrożonymi warzywami. Smażenie na głębokim tłuszczu odpada, jeśli zależy nam na tym, by faktycznie zmienić nawyki i zdrowiej się odżywiać. Ryba dochodzi w piekarniku, a ty masz czas dla siebie po powrocie z pracy.
Czytaj też:
Jak przekonać dziecko do zdrowego jedzenia? 5 najlepszych sposobów
Nie pomijaj śniadań
To naprawdę najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Sięgaj po produkty pełnoziarniste, nabiał, chude mięso, warzywa i owoce. Zasada jest prosta – nie żałuj sobie. Śniadanie ma pobudzić metabolizm do pracy i dodać energii na kilka godzin. To najprostszy sposób, by usystematyzować codzienne posiłki i wprowadzić choć jeden, zdrowy nawyk. Najgorsze, co można zrobić, to zrezygnować ze śniadań i pierwszy posiłek jeść w porze lunchu/obiadu. Obżarstwo późnym wieczorem gwarantowane.
Przestaw się na smoothie
Myśląc o koktajlach, wyobrażamy sobie głównie połączenie truskawek, mleka i cukru, jednak koktajle dawno już przestały być tak banalne. Smoothie może być pełnowartościowym, zbilansowanym posiłkiem. Wszystko zależy od tego, jakie produkty połączymy, a jest ich tak wiele, że ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia i nasze kubki smakowe. Bo najważniejsze jest to, żeby jedzenie nam smakowało. Wariacje mogą być przeróżne – sięgnij po jarmuż, szpinak, banany, mango, nasiona chia, siemię lniane, jagody, masło orzechowe. Nawet jeśli dany przepis na smoothie zawiera produkt, za którym nie przepadasz, nie wykluczaj go. Po zmiksowaniu i połączeniu z innymi produktami ten konkretny smak nie będzie już tak wyrazisty. Jaka jest największa zaleta koktajli? Przygotowuje się je bardzo szybko. Są gotowe do spożycia dosłownie w kilka minut i można zabrać je ze sobą do pracy. W lodówce można trzymać gotowe porcje warzywa i owoców, które później wystarczy tylko wrzucić do robota kuchennego lub użyć blendera.
Czytaj też:
Fibromialgia – choroba, którą łatwo zbagatelizować
Miej pod ręką coś słodkiego
Czasem już tak po prostu jest – musimy zjeść coś słodkiego, a nasze myśli zaczynają krążyć tylko wokół czekolady, batoników, ciasta. Jeśli nie będziemy mieć pod ręką zdrowszej alternatywy, z pewnością zjemy byle co. Dlatego też warto mieć w domu kilka słodkich produktów, np. domowej roboty ciastka owsiane, suszone owoce, powidła lub konfiturę.