-
Zakażeni wirusem HIV mają problem z przetwarzaniem dźwięku. Naukowcy znaleźli na to rozwiązanie
Naukowcy odkryli sposób na śledzenie przetwarzania dźwięku w mózgach osób z HIV. Ich test FFR zapewnia prostą technikę badania wpływu HIV na ośrodkowy układ nerwowy. Badacze mają także nadzieję, że w przyszłości będzie wykorzystany także...
BadaniaChoroby -
Defibrylator skonfigurowany ze smartfonem ratuje życie jak pogotowie. Jest tylko jeden problem
Nawet do 500 tys. osób w Polsce żyje z urządzeniami implantowanymi, takimi jak stymulator serca, kardiowerter-defibrylator oraz stymulator resynchronizujący pracę serca. Jednak tylko ok. 5-6 tys. osób, czyli ok. 1 proc. z nich jest...
ChorobyKatarzyna Pinkosz -
Lek na astmę może służyć do leczenia choroby Alzheimera
Badanie laboratoryjne wykazało, że salbutamol stosowany w leczeniu astmy zapobiega tworzeniu się splątków włóknistego białka, które są cechą charakterystyczną choroby Alzheimera. Następnym krokiem będzie przetestowanie leku na...
ChorobyLeki -
ABM przekaże 100 mln na leczenie nowotworów przełomową terapią CAR-T cells
Agencja Badań Medycznych rozpoczyna realizację programu mającego na celu opracowanie i wprowadzenie do Polski na szeroką skalę przełomowej terapii leczenia nowotworów, przy użyciu modyfikowanych genetycznie limfocytów CAR-T cells...
ChorobyLekiChoroby nowotworowe -
Światowy Dzień Twardziny Układowej: wcześnie rozpoznać i monitorować chorobę
W Polsce na twardzinę układową cierpi ponad 5000 osób. Za ponad 1/3 zgonów w tej chorobie odpowiada śródmiąższowa choroba płuc, która jest diagnozowana u jednej na cztery osoby z twardziną układową w ciągu trzech lat od rozpoznania choroby.
Choroby -
Tracisz wzrok z powodu cukrzycy? Może pomóc witamina A
Osoby chore na cukrzycę mogą tracić wzrok w wyniku retinopatii cukrzycowej. Naukowcy odkryli niedawno, że myszy z cukrzycą, które otrzymały leczenie analogiem witaminy A, znacznie poprawiły wzrok.
ChorobyBadaniaLekiCukrzyca -
Przyjmujesz walerianę na sen? Uważaj na te skutki uboczne
Kozłek lekarski (zwany walerianą) jest popularną rośliną wspomagającą sen. Mimo to niektóre osoby zgłosiły kilka skutków ubocznych, takich jak żywe sny, kołatanie serca, suchość w ustach, czy zaburzenia trawienne. Działania niepożądane...
Suplementy dietyBadaniaZaburzenia psychiczne -
Kobiece jajeczko przyciąga tylko niektóre plemniki? Nowe, zaskakujące badania
Jak podaje Uniwersytet Sztokholmski, ludzkie komórki jajowe wykorzystują sygnały chemiczne do przyciągnięcia nasienia. Ostatnie badania pokazują, że jaja kobiet mogą niejako „wybierać” partnera i przyciągać bardziej nasienie od...
BadaniaSeksZwiązki i relacje -
Dwie szklanki jogurtu dziennie receptą na cukrzycę i nadciśnienie? Nowe odkrycia
Badanie z udziałem prawie 150 000 uczestników wykazało, że wyższe spożycie produktów mlecznych, zwłaszcza odmian pełnotłustych, wiąże się z niższym ryzykiem wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy.
ChorobyBadaniaSkładniki odżywcze -
Szorstka siatkówka oka oznaką choroby Alzheimera? Obiecujące badania naukowców
Pracując ze zwierzęcym modelem choroby Alzheimera, naukowcy opracowali technikę obrazowania pomocną do wykrywania zmian w teksturze oka. Zmiany w siatkówce u myszy wskazywały na początek choroby Alzheimera. Wczesna diagnoza tego stanu...
BadaniaChoroby -
Czy krótki sen może powodować otyłość?
Do niedawna badacze sądzili, że niedobory snu powodują nadwagę. Jednak ostatnie badania naukowe wykazują, że zależność ta może być odwrotna: to nie utrata snu prowadzi do nadprogramowych kilogramów, ale otyłość może powodować słaby sen.
BadaniaQuiz -
Czy CBD pomaga łagodzić lęk i stres?
Współczesny świat obfituje w stresujące sytuacje. Tysiące ludzi z powodzeniem radzą sobie z nim, stosując kanabidiol. Czym jest i czy jest bezpieczny dla zdrowia?
TerapieZaburzenia psychiczne -
Mocne wsparcie dla polskiej medycyny
Jak przełożyć potencjał polskiej nauki na osiągnięcia naukowe i doprowadzić do ich komercjalizacji mówią Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, i Radosław Sierpiński, p.o. prezesa Agencji Badań Medycznych.
ZdrowieBadaniaChorobyStrefa PacjentaKatarzyna Pinkosz -
Leki i gospodarka
Chcemy być dobrze i skutecznie leczeni. Czy jednak ważne jest to, żeby leki, które stosujemy, były odkrywane i produkowane w Polsce? Jeśli tak, to jak skłonić firmy, by u nas inwestowały?
Strefa PacjentaKatarzyna Pinkosz -
Inspirujemy naukowców
Rozbudowa polskiego centrum badań klinicznych to zaczątek mojego marzenia o Polsce jako o światowym centrum biotechnologii – mówi Jarosław Oleszczuk, prezes zarządu AstraZeneca.
ZdrowieLekiMagdalena Gryn -
Medycyna przyszłości
Innowacje w medycynie to nie tylko przełomowe terapie. To także tworzenie nowych obszarów terapeutycznych na bazie już istniejących dziedzin medycznych i nowe sposoby aplikacji leków.
LekiZdrowieCukrzyca -
Wybierasz się do Wrocławia? Odwiedź Hydropolis!
Jedyna na świecie replika batyskafu „Trieste”, 46-metrowa drukarka wodna i film na panoramicznym ekranie 360 stopni – to tylko część atrakcji, które czekają na zwiedzających wrocławskie Hydropolis.
ZdrowieWideo -
Recepta na rozwój
Polpharma jest liderem w zakresie wydatków na badania i rozwój w polskim przemyśle farmaceutycznym. Zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich przedsiębiorstw pod względem liczby europejskich zgłoszeń patentowych.
LekiZdrowie -
Cukrzyca bez powikłań sercowych
Nowoczesne leczenie cukrzycy to takie, które nie tylko stabilizuje u chorych poziom glukozy, ale także zmniejsza u nich ryzyko zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych.
ZdrowieCukrzycaAgnieszka Fedorczyk -
Z Wrocławia za horyzont
NUTRIBIOMED Klaster® to dziś silna rozpoznawalna marka, o czym świadczy między innymi prestiżowy tytuł Krajowego Klastra Kluczowego (KKK).
LekiZdrowie