Koronawirus, choć rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie, zabija w wyniku powikłań stosunkowo niewielki odsetek zakażonych osób.Warto pamiętać, że grypa sezonowa, która pojawia się w okresie jesienno-zimowym, również jest śmiertelnym wirusem. Czy tak jak w przypadku grypy, znane są metody leczenia?
Nie ma szczepionki na koronawirusa
Nie ma konkretnych leków ani szczepionki na nowego koronawirusa. Nie działają na niego też antybiotyki (zwalczają bakterie, a nie wirusy). Naukowcy cały czas pracują nad opracowaniem szczepionki. Tę jednak trzeba będzie poddać najpierw testom, więc minie jeszcze trochę czasu, zanim będzie gotowa. Osoby z COVID-19 powinny otrzymać opiekę wspomagającą, aby złagodzić objawy zakażenia. Innymi słowy, leczenie koronawirusa w przypadkach innych niż zagrożenie życia jest podobne do leczenia innych chorób układu oddechowego. Pacjenci powinni przebywać w izolacji, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania wirusa oraz skupić się na łagodzeniu objawów takich jak gorączka, kaszel czy ból mięśni.
Jak chronić się przed koronawirusem?
Starsi ludzie i osoby z innymi schorzeniami, takimi jak astma, choroby serca, rak i cukrzyca, są najbardziej podatne na koronawirusa, z tego względu powinny zachować szczególną ostrożność. U dzieci i młodszych dorosłych objawy występują w dość łagodnej formie. Jednak ci z ciężką astmą lub osłabionym układem odpornościowym mogą doznać poważnych komplikacji. Eksperci z WHO zalecają niezmiennie wszystkim utrzymanie wysokiej higieny osobistej i unikanie dużych skupisk ludzi. Bezwzględne jest także unikanie osób zakażonych. Jeśli objawy infekcji zaobserwujemy u siebie, należy zgłosić się do szpitala zakaźnego lub powiadomić telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną. Nie należy zgłaszać się bezpośrednio na szpitalne oddziały ratunkowe z powodu ryzyka zakażenia innych osób.
Czytaj też:
Koronawirus: Czy korzystanie z basenów jest bezpieczne?