Artykuł ściśle śledzi badania opublikowane przez to samo laboratorium pod koniec lutego, które wykazały, w jaki sposób lek działał przeciwko wirusowi zespołu bliskowschodniego układu oddechowego (MERS), pokrewnemu koronawirusowi.
„Byliśmy optymistami, że uzyskamy takie same wyniki w przypadku wirusa SARS-CoV-2” – powiedział Matthias Götte, kierownik mikrobiologii medycznej i immunologii w UA. „Uzyskaliśmy prawie identyczne wyniki, jak wcześniej informowaliśmy o MERS, więc widzimy, że remdesiwir jest bardzo silnym inhibitorem polimerazy koronawirusa”.
Nowy artykuł Götte pokazuje, jak działa remdesivir, opracowany w 2014 roku w celu zwalczania epidemii wirusa Ebola. Porównuje polimerazę do silnika wirusa, odpowiedzialnego za syntezę genomu wirusa.
Remdesivir jest skuteczny przeciwko kluczowemu enzymowi koronawirusa, który powoduje COVID-19
„Jeśli celujesz w polimerazę, wirus nie może się rozprzestrzeniać, więc jest to bardzo logiczny cel w leczeniu” – powiedział Götte.
Naukowcy wykazali, jak remdesivir oszukuje wirusa, naśladując jego elementy składowe. „Te polimerazy koronawirusowe są niechlujne i oszukują się, więc inhibitor włącza się wiele razy, a wirus nie może się już replikować” – wyjaśnił Götte.
Powiedział, że dowody z jego grupy, wraz z wcześniej opublikowanymi badaniami na modelach hodowli zwierząt i komórek, oznaczają, że remdesiwir można zaklasyfikować jako „bezpośrednio działający środek przeciwwirusowy” przeciwko SARS-CoV-2.
Powiedział, że odkrycie tego bezpośredniego działania wzmacnia obietnicę prób klinicznych remdesiviru u pacjentów z COVID-19, które są już prowadzone na całym świecie.
Remdesivir jest jednym z kilku leków, które są szybko badane przez Światową Organizację Zdrowia, porównując potencjalne leczenie hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 w kilkunastu krajach. Götte twierdzi, że możemy spodziewać się wyników ważnych badań klinicznych już w kwietniu lub maju.
Czytaj też:
Kiedy mamy obowiązek zdjąć maseczkę z ust i nosa?