Wirus choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, czyli COVID-19, rozprzestrzenia się zatrważająco szybko. Naukowcy podjęli wszelkie starania, aby opracować leki, które mogłyby skutecznie leczyć koronawirusa. W wieloośrodkowych badaniach klinicznych w Chinach wykazano, że fosforan chlorochiny, znany od dawna lek stosowany w leczeniu malarii, ma widoczną z klinicznej perspektywy skuteczność. Wykazuje ponadto akceptowalny poziom bezpieczeństwa w działaniu przeciwko zapaleniu płuc związanemu z COVID-19. W samych Chinach zalecono włączenie tego leku do następnej wersji wytycznych dotyczących zapobiegania, diagnozowania i leczenia zapalenia płuc spowodowanych przez COVID-19 wydanych przez Narodową Komisję Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej. Lek miałby być stosowany w leczeniu zakażenia COVID-19 w większych populacjach w przyszłości.
Czytaj też:
Obalamy popularne mity na temat koronawirusa COVID-19
Fosforan chlorochiny – w Polsce znany jako Arechin
Fosforan chlorochiny, związek chinolinowy o właściwościach przeciwmalarycznych i przeciwzapalnych został odkryty przez koncern Bayer i wprowadzony do praktyki klinicznej w 1947 roku w leczeniu malarii.
Lek został oceniony w badaniach klinicznych w ponad 10 szpitalach w Pekinie, a także w prowincji Guangdong w południowych Chinach i prowincji Hunan w środkowych Chinach, gdzie „wykazał dość dobrą skuteczność” według Sun Yanrong, zastępcy szefa Chińskiego Narodowego Centrum Biotechnologii działającego w ramach Ministerstwa Nauki i Technologii (MOST). Poinformowała o tym państwowa agencja informacyjna Xinhua 17 lutego.
Chlorochina i remdesivir były „bardzo skuteczne w zwalczaniu infekcji 2019-nCoV in vitro”, jak podał zespół chińskich badaczy w artykule badawczym opublikowanym 4 lutego w Cell Research. Po tym, jak chińska Narodowa Komisja Zdrowia uwzględniła fosforan chlorochiny w swoich najnowszych wytycznych dotyczących leczenia zapalenia płuc spowodowanego COVID-19, osiem chińskich firm przyspieszyło produkcję i dostawy leku, o czym poinformował 20 lutego Shanghai Daily.
Czytaj też:
Boisz się, że twoje dziecko złapie koronawirusa? Zobacz, co możesz zrobić