Naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Zhejiang odkryli ponad 30 mutacji nowego koronawirusa, co, jak twierdzą, może częściowo wyjaśniać, dlaczego miał on tendencję do zabijania większej liczby osób w niektórych częściach świata. Stwierdzili, że mają „bezpośredni dowód”, że wirus „nabył mutacje zdolne do znacznej zmiany jego patogeniczności”. Badanie zostało wydane przez zespół, w tym profesora Li Lanjuana, jednego z najlepszych chińskich naukowców, który podobno był pierwszym ekspertem, który zaproponował masową izolację w Wuhan, skąd pochodzi COVID-19.
Jak przebiegało badanie?
Próbki pobrano od 11 pacjentów przyjętych do szpitali w Hangzhou, 470 mil na wschód od Wuhan, między 22 stycznia a 4 lutego podczas wczesnej fazy epidemii. Przy użyciu „ultra-głębokiego sekwencjonowania” badacze zidentyfikowali 33 mutacje koronawirusa znanego jako SARS-CoV-2, z których 19 było nowymi.
Według doniesień South China Morning Post najbardziej śmiertelne mutacje u pacjentów biorących udział w badaniu stwierdzono również u większości pacjentów w Europie. Tymczasem, łagodniejsze szczepy były dominującymi typami występującymi w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, takich jak stan Waszyngton.
Według badania jedna mutacja znaleziona u pięciu pacjentów biorących udział w badaniach była wcześniej obserwowana tylko w jednym przypadku w Australii.
Istota wirusa wciąż pozostaje zagadką
Naukowcy stwierdzili, że odkrycia wskazują, że „prawdziwa różnorodność szczepów wirusowych jest nadal w dużej mierze niepoznana”. Ostrzegli również, że twórcy szczepionek powinni rozważyć wpływ tych „kumulujących się mutacji... aby uniknąć potencjalnych pułapek”.
W badaniu naukowcy ocenili miano wirusa – czyli ilość wirusa – w ludzkich komórkach po jednej, dwóch, czterech i ośmiu godzinach, a także następnego dnia i 48 godzin później. Odkryli, że najbardziej agresywne szczepy stworzyły do 270 razy więcej miana wirusa niż najmniej silny typ.
Badacze stwierdzili, że ich odkrycia wskazują również, że „wyższe miano wirusa prowadzi do wyższego wskaźnika śmierci komórek”.
Czytaj też:
Naukowcy z UMB opracują aplikację pomocną w ocenie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19Czytaj też:
Uwaga, osłabiona odporność! – czyli 8 ostrzeżeń wysyłanych przez układ immunologiczny