Chińscy naukowcy obliczają, że spłukiwanie może wypchnąć kropelki do góry i na zewnątrz muszli klozetowej, nawet na wysokość głowy. Kropelki mogą bowiem podróżować ok. 90 cm z poziomu gruntu, zgodnie z modelem komputerowym stosowanym przez naukowców z Uniwersytetu Yangzhou. Praca została opublikowana w czasopiśmie Physics of Fluids. Naukowcy twierdzą, że zamknięcie pokrywy muszli przed spłukaniem wody całkowicie by temu zapobiegło.
Środki ostrożności w toalecie
Koronawirus rozprzestrzenia się przez unoszące się w powietrzu kropelki z kaszlu i kichnania, a także przedmiotów, które są nimi skażone. Zainfekowani ludzie mogą również mieć ślady wirusa w kale, chociaż nie jest jeszcze jasne, czy może to być inny sposób przeniesienia choroby na innych. Naukowcy badają ścieki, aby ustalić, w jaki sposób niektóre osoby mogły zostać zarażone koronawirusem. Inne wirusy mogą się rozprzestrzeniać z powodu złej higieny w toalecie. Gdy woda spływa do muszli klozetowej podczas spłukiwania, uderza w bok, rozpryskując się. Według Ji-Xiang Wanga i współpracowników z Uniwersytetu Yangzhou w Chinach kropelki są tak małe, że zwykle unoszą się w powietrzu przez ponad minutę.
Dr Bryan Bzdek z Bristol Aerosol Research Centre na uniwersytecie w Bristolu powiedział, że nie ma wyraźnych dowodów na to, aby koronawirus rozprzestrzenił się w ten sposób. Zachęca jednak, aby podjąć środki ostrożności. „Autorzy badania sugerują, aby w miarę możliwości opuszczać klapę sedesu podczas spłukiwania, często czyścić sedes i wszelkie inne obszary kontaktu oraz myć ręce po skorzystaniu z toalety. Chociaż badanie to nie jest w stanie wykazać, że środki te zmniejszą transmisję wirusa SARS-CoV-2, wiele innych wirusów jest przenoszonych drogą fekalno-ustną, więc i tak należy przestrzegać dobrych praktyk higienicznych”.
Czytaj też:
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o koronawirusie, ale wstydzicie się zapytać