Niedawno dr Teresa Murray Amato, specjalistka medycyny ratunkowej z Northwell mówiła o tym, że maseczki na twarzy i czas letni nie idą w parze. Powiedziała jednak, że powinniśmy nadal nosić maski, nawet gdy jest „trochę gorąco”, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.
– Chociaż wiemy, że będzie to trochę niewygodne, naprawdę uważam, że korzyści przewyższają dyskomfort związany ze zbytnim ogrzaniem się podczas noszenia maski – powiedziała Amato.
Czytaj też:
Czy maseczki faktycznie zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa? Nowa analiza
Problem nie zniknął
Poprzednie raporty wskazywały, że naukowcy mieli nadzieję, że letnie upały pomogą powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Choroby takie jak grypa zwykle zanikają, gdy nadejdą cieplejsze miesiące, więc mieli nadzieję, że cieplejszy klimat może przynieść ulgę od pandemii. Jednak eksperci twierdzą, że nawet teraz, kiedy ciepłe, wilgotne dni nadeszły, nowy koronawirus nadal się rozprzestrzenia. Dlatego wciąż konieczne jest zachowanie dystansu społecznego i noszenie środków ochrony osobistej.
Dr Waleed Javaid, dyrektor ds. zapobiegania i kontroli infekcji w Mount Sinai Downtown w Nowym Jorku, powiedział, że ludzie powinni nosić maski na twarzach i zachowywać dystans, aby zapobiec przenoszeniu COVID-19.
Czytaj też:
Naukowcy: Noszenie masek kluczowe dla powstrzymania epidemii COVID-19
Warto mieć maseczkę na zapas
Aby odpowiednio chronić się przed koronawirusem w sezonie letnim, Amato zaleca noszenie masek na twarzach w taki sposób, by dostatecznie zakrywały zarówno usta, jak i nos. Należy pamiętać, że problem może stanowić pot. Gdy maska na twarz przesiąknie potem, nie będzie w stanie skutecznie filtrować wirusów.
Javaid powiedział, że, gdy maseczka przemoknie od potu, najlepiej po prostu jest jest ją zmienić. Dodał, że osoby wychodzące na zewnątrz powinny zawsze mieć ze sobą dodatkową maskę.
Jeśli masz problemy z oddychaniem z powodu upału, Amato powiedziała, że powinieneś rozważyć przerwę od jej noszenia. W tym celu zaleca zdystansowanie się od innych ludzi i uniesienie maski, aby trochę się ochłodzić.
– Wyjście z domu na zewnątrz i zaczerpnięcie świeżego powietrza zwyczajnie poprawia samopoczucie. Jeśli potrafisz zachować dystans społeczny i możesz trzymać się z daleka od innych ludzi, kiedy przebywasz na zewnątrz, możesz zdjąć swoją maseczkę – powiedziała Amato.
Czytaj też:
Co zabrać ze sobą, wychodząc z domu podczas pandemii?