Szczepionka, znana jako Bacillus Calmette-Guérin (BCG), została opracowana w latach 1908-1921 i jest podawana co roku ponad 100 milionom dzieci na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych jest zatwierdzony przez FDA jako lek do leczenia raka pęcherza i jako szczepionka dla osób z wysokim ryzykiem zachorowania na gruźlicę. Szczepionka BCG jest obecnie testowana w wielu badaniach klinicznych na całym świecie pod kątem skuteczności przeciwko COVID-19.
W nowym badaniu, opublikowanym w Internecie 19 listopada w The Journal of Clinical Investigation, naukowcy przebadali krew ponad 6000 pracowników służby zdrowia w Cedars-Sinai Health System pod kątem obecności przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2, wirusowi wywołującemu COVID-19, a także zapytał ich o historię chorób i szczepień.
Szczepionka przeciw gruźlicy a COVID-19
Okazało się, że pracownicy, którzy w przeszłości otrzymali szczepienia BCG – prawie 30% badanych – byli znacznie mniej skłonni do pozytywnego wyniku testu na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 we krwi lub zgłaszali zakażenia koronawirusem lub objawami związanymi z koronawirusem w ciągu poprzednich sześciu miesięcy niż ci, którzy nie otrzymali BCG. Efekty te nie były związane z tym, czy pracownicy otrzymali szczepionki przeciwko meningokokom, pneumokokom lub grypie.
Przyczyny niższych poziomów przeciwciał SARS-CoV-2 w grupie BCG nie były jasne, zdaniem dr Moshe Arditi, dyrektora Oddziału Pediatrii i Chorób Zakaźnych i Immunologii w Cedars-Sinai oraz współautora badania.
Szczepionka BCG może być skuteczna
„Wygląda na to, że osoby zaszczepione BCG mogły być mniej chore i dlatego wytwarzały mniej przeciwciał anty-SARS-CoV-2, albo mogły wytworzyć bardziej wydajną komórkową odpowiedź immunologiczną przeciwko wirusowi” – powiedział Arditi, profesor pediatrii i Nauki biomedyczne. „Byliśmy zainteresowani badaniem szczepionki BCG, ponieważ od dawna wiadomo, że ma ona ogólny efekt ochronny przeciwko szeregowi chorób bakteryjnych i wirusowych innych niż gruźlica, w tym posocznicy noworodków i infekcjom dróg oddechowych”.
W nowym badaniu niższe poziomy przeciwciał w grupie BCG utrzymywały się pomimo faktu, że osoby te miały większą częstość występowania nadciśnienia, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i POChP, które są znanymi czynnikami ryzyka większej podatności na SARS-CoV-2 i rozwoju cięższej formy choroby COVID-19.
BCG nie będzie skuteczniejsza niż konkretna szczepionka przeciwko COVID-19.
Czytaj też:
Drugi lockdown jest dla nas trudniejszy niż pierwszy. Dlaczego?