U kobiety stwierdzono niską liczbę płytek krwi i zakrzepy w małych i dużych naczyniach krwionośnych, doszło u niej także do krwawienia. O identycznych symptomach u trzech zaszczepionych medyków informowali w sobotę Norwedzy. Sprawa jest badana przez tamtejsze organy ds. medycznych i Europejską Agencję Leków. Na skutek tych doniesień kolejne dwa kraje – Irlandia i Holandia, wstrzymały szczepienia preparatem brytyjsko-szwedzkiego koncernu.
Kto już nie szczepi AstraZeneką? Lista krajów
Na podobny krok zdecydowały się wcześniej wcześniej Dania czy Islandia, a poza Europą – Tajlandia. W sobotę 14 marca szczepienia AstraZeneką zaprzestano we włoskim Piemoncie po tym, jak zmarł nauczyciel, który przyjął dawkę preparatu. We Włoszech i Austrii w minionym tygodniu zaprzestano stosowania poszczególnych partii produktu. Polska na razie nie wstrzymuje szczepień preparatem AstraZeneca.
O bezpieczeństwie stosowania szczepionki AstraZeneca zapewniają zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i Europejska Agencja Leków. Także koncern wydał w niedzielę uspokajające oświadczenie.
Czytaj też:
Kolejne dostawy szczepionek do Polski. Kuczmierowski podał liczby