Dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z lekarzami weterynarii zbadali 91 norek hodowlanych pod kątem obecności koronawirusów. Zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 8 osobników.
Pierwszy taki przypadek
Jest to pierwszy w Polsce przypadek potwierdzonego zakażenia zwierząt hodowlanych wirusem SARS-CoV-2. Wymazy z gardła pobrano od norek z fermy hodowlanej w województwie pomorskim. Materiał poddano badaniu RT-PCR przy użyciu testu dwugenowego w oparciu o protokół stosowany w diagnostyce człowieka. Obecność RNA koronawirusa stwierdzono u ośmiu spośród badanych zwierząt.
Naukowcy aktualnie prowadzą pogłębione badania genetyczne. Mają one umożliwić określenie prawdopodobnego pochodzenia wirusa oraz porównanie go ze znanymi sekwencjami genetycznymi SARS-CoV-2.
W czym może pomóc to badanie?
Uzyskane wyniki wskazują na możliwość przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na norki.
W badaniach laboratoryjnych prowadzonych w różnych ośrodkach naukowych w Europie i na świecie potwierdzono eksperymentalnie możliwość zakażenia wielu gatunków zwierząt takich jak norki, chomiki, króliki, nietoperze, makaki i gryzonie. Obecne badania potwierdzają konieczność wzmożonego monitoringu epizootiologicznego, prowadzenia intensywnych badań w poszukiwaniu możliwych przenosicieli chorób odzwierzęcych oraz podniesienia standardów bioasekuracji na fermach zwierząt hodowlanych.
Czytaj też:
Szczepionka przeciw gruźlicy wiąże się z niższym ryzykiem zarażenia COVID-19Czytaj też:
Masowe szczepienia już w styczniu? Minister zdrowia komentujeCzytaj też:
Szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych o świętach i feriach. Ostrzega przed „tzw. efektem jojo”