Chroniczny niedobór snu jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia, a nawet życia. Osłabia uwagę i osąd, ale długotrwała deprywacja snu zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2, wysokiego ciśnienia krwi, otyłości i chorób układu oddechowego. Niestety, dzisiejszy tryb życia i natłok obowiązków sprzyja bezsenności. Dlatego też lekarze robią co w ich mocy, by jak najdokładniej zbadać wpływ niedoboru snu na organizm człowieka. Ostatnie badania ekspertów z Pennsylvania State University w State College wykazały, że bezsenność może prowadzić do odwodnienia, zakłócając uwalnianie hormonu, który jest kluczem do regulowania nawodnienia organizmu.
Gdy śpimy mniej niż 6 godzin na dobę
Asher Rosinger, doktor, adiunkt do spraw biobehawioralnych z z Pennsylvania State University był kierownikiem tego badania. Jego zespół przeanalizował wyniki badań ponad 20 000 zdrowych młodych osób dorosłych, którzy dostarczyli próbki moczu i wypełnili ankiety dotyczące ich nawyków związanych ze snem. Naukowcy zbadali mocz na dwa markery odwodnienia: ciężar właściwy i osmolalność. Ponadto sprawdzili zależność nawodnienia i godzin snu.
Krótki czas snu wiązał się z większym ryzykiem odwodnienia organizmu. Osoby, które zgłosiły, że regularnie spały przez 6 godzin lub mniej każdej nocy, były o 16-59 procent bardziej narażone na odwodnienie niż osoby, które spały przez 8 godzin na dobę. Jednak spanie powyżej 9 godzin nie miało wpływu na nawodnienie. Zdaniem autorów, badanie sugeruje, że jeśli spaliśmy danej nocy za krótko, a następnego dnia czujemy się źle, powinniśmy wypić w ciągu dnia więcej wody.
Wszystko przez hormony?
Chociaż nowe badanie jest czysto obserwacyjne i nie dowodzi związku przyczynowego, naukowcy uważają, że hormon wazopresyny może być odpowiedzialny za związek pomiędzy zbyt małą ilością snu a brakiem nawodnienia. Wazopresyna jest hormonem antydiuretycznym, który kontroluje równowagę wodną w organizmie w ciągu dnia i nocy.
Warto podkreślić, odwodnienie ma bardzo zły wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie. Może powodować osłabienie mięśni, bóle głowy i zmęczenie. Odwodnienie może również wpływać na nastrój i zaburzać poznawanie. W skrajnych przypadkach odwodnienie może prowadzić do śmierci (np. w wyniku bardzo silnego zatrucia, braku dostępu do wody).
Badania opublikowano w czasopiśmie „Sleep”. Autorzy podkreślają, że konieczne są dalsze badania na ten temat.
Czytaj też:
Chcesz wieczorem zasnąć w ciągu 10 minut? Zadbaj o swoje stopy