Pacjenci, którzy zgłaszają się po poradę, są wyczerpani zmaganiem się z problemami ze snem. Jedni skarżą się na bezsenność, inni na nadmierną senność. Problemem jest to, że tego typu problemów nie da się uregulować lekami, bezsenność utrzymuje się nawet po zażyciu tabletek nasennych – wskazują specjaliści.
„Zgłaszają się do nas pacjenci zmęczeni, wyczerpani, bez energii, taki stan określamy zespołem zmęczenia po COVID–19. Są wśród nich zarówno tacy, którzy nie mogą usnąć, jak i tacy, którzy śpią po 20 godzin na dobę” – powiedział dr Abid Bhat, dyrektor medyczny University Health Sleep Center.
Co zalecają specjaliści na dobry sen?
Kiedy do problemów ze snem dołączy się jeszcze zmiana czasu, problemy mogą się nasilić – przestrzegają lekarze. Zalecają, żeby zanim osoby z zaburzeniami snu, zanim poddadzą się terapii farmakologicznej, spróbowały naturalnych metod. Wskazują, żeby przed snem:
- nie pić napojów zawierających kofeinę,
- nie pić alkoholu,
- nie jeść ciężkostrawnych rzeczy,
- nie korzystać z telefonu ani komputera,
- nie pracować na komputerze w łóżku.
Zasypianie, zdaniem specjalistów może ułatwić:
- relaksujący spacer przed pójściem spać,
- umiarkowane ćwiczenia fizyczne,
- spokojna rozmowa z bliską osobą.
Kiedy nastąpi zmiana czasu?
Zmiana czasu na letni w 2022 roku nastąpi w nocy z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca. Wskazówki zegara przestawiamy z godziny 2.00 na 3.00 w nocy, czyli o jedną pełną godzinę do przodu. Stosowanie czasu letniego ma pozwolić na efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.
Jaki wpływ ma zmiana czasu na organizm?
Badania prowadzone do wielu lat przez ekspertów wskazują, że zmiana czasu przynosi organizmowi więcej szkody niż pożytku i zakłóca jego normalne działanie. Do udowodnionych krótkoterminowych konsekwencji zmiany czasu, zwłaszcza z zimowego na letni, należą:
- wzrost liczby wypadków w pracy,
- pogorszenie sprawności działania,
- pogorszenie stanu zdrowia – w tym większa częstotliwość ataków serca i udarów mózgu,
- częstsze występowanie epizodów depresyjnych,
- zwiększenie liczby wypadków samochodowych.
Wśród skutków długoterminowych zmiany czasu wskazano na:
- pogorszenie stanu zdrowia,
- obniżenie średniej długości życia,
- skrócenie czasu snu,
- zaburzenia snu.
Kiedy nie będziemy musieli zmieniać już czasu?
Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W Parlamencie Europejskim w 2019 roku uchwalono, by znieść zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej. Prawdopodobnie w Polsce po raz ostatni czas zmienimy w 2022 roku. Wiosną zmiana czasu na letni będzie teoretycznie ostatnia w krajach, które wybiorą czas letni, a jesienią ostatnia zmiana czasu na zimowy – dla tych państw, które pozostaną przy czasie zimowym.
Czytaj też:
Dlaczego zapach lawendy pomaga w zasypianiu? Ta roślina ma niezwykłe właściwości