Rak płuc kojarzy nam się głównie z paleniem papierosów. Eksperci od lat mówią, że jest to główny czynnik rozwoju tego typu nowotworu, a na opakowaniach papierosów pojawiają się ostrzegawcze napisy i zdjęcia. Dlatego też niektóre osoby niepalące mogą nie zdawać sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Niestety, rak płuc może wystąpić także u biernych palaczy. Ponadto rozwojowi tego typu nowotworu sprzyjają różne zanieczyszczenia środowiskowe, np. narażenie na azbest.
Do najbardziej charakterystycznych objawów raka płuc jest ból w klatce piersiowej i uporczywy kaszel. Objawy te często jednak występują w bardziej zaawansowanym stadium raka. Ponadto nałogowi palacze są przyzwyczajeni np. do odkasływania. Istnieje jednak kilka innych objawów, które powinny wzbudzić nasz niepokój, niezależnie od tego, czy palimy papierosy czy też nie. Wizyta u lekarza pomoże znaleźć przyczynę, którą niekoniecznie musi być nowotwór.
Objawy raka płuc, o których wiedzieć muszą także osoby niepalące
-
Przewlekły kaszel. Kaszel, który z czasem staje się gorszy i bardziej intensywny, jest ważną, czerwoną flagą. Odkaszliwanie gęstej, rdzawej wydzieli jest dodatkowym, niepokojącym objawem. Jednak suchy kaszel, który utrzymuje się przez ponad miesiąc, również warto sprawdzić.
-
Częste infekcje. Na ogół to wirusy lub bakterie są odpowiedzialne za infekcje płuc, takie jak zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Jednakże, jeśli choroby pojawiają się często i dotyczą głównie klatki piersiowej, może to być oznaką raka płuc.
-
Ból w klatce piersiowej. Przewlekły ból w klatce piersiowej jest jednym z najbardziej oczywistych objawów raka płuc, zwłaszcza jeśli staje się on bardziej intensywny podczas głębokiego oddychania, kaszlu lub śmiechu.
-
Niewyjaśniona utrata masa ciała. Objaw ten towarzyszy wszystkim nowotworom i na ogół świadczy o zaawansowanym stadium choroby. Innym, bardzo częstym objawem jest zmęczenie. Jednak wiele różnych czynników związanych ze zdrowiem i stylem życia może powodować uczucie zmęczenia przez cały czas, dlatego należy porozmawiać z lekarzem, aby upewnić się, że diagnoza została poprawnie postawiona i zmęczenie nie jest spowodowane np. anemią.
-
Obrzęk szyi i twarzy. Jeśli guz płuca zaczyna naciskać na żyłę główną (duża żyła, która przenosi krew z głowy i rąk do serca), można zauważyć obrzęk w szyi i twarzy.
-
Inne objawy, świadczące o przerzutach. Gdy choroba jest w zaawansowanym stadium, mogą pojawić się bole kości. Plecy i biodra są częstymi bolącymi punktami. Charakterystyczne jest również osłabienie ramion, ramion i nóg.
Czytaj też:
Zgaga – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby