Myśląc o zawale serca, większość z nas wyobraża sobie ból w klatce piersiowej. Osoba, która ma atak serca, powinna „chwycić się za serce”, a na jej twarzy powinna malować się agonia. Takie sceny znamy z filmów. Niestety, zawał serca może objawiać się na różne sposoby, niekoniecznie tak jak zostaliśmy nauczeni z filmów. Co więcej, zawał serca może dawać inne, bardziej nietypowe objawy wśród kobiet.
Zawał serca u kobiet – objawy
Chociaż mężczyźni i kobiety mogą odczuwać silny ucisk w klatce piersiowej, który wydaje się być niczym słoń siedzący na klatce piersiowej, kobiety mogą doświadczać ataku serca bez tego objawu. Kobiety mogą odczuwać zadyszkę, ucisk lub ból w dolnej części klatki piersiowej lub w górnej części brzucha, zawroty głowy, oszołomienie lub omdlenie, nadciśnienie lub skrajne zmęczenie.
Skrócenie oddechu jest często pierwszą oznaką ataku serca, jednak bywa mylony np. z atakiem paniki, szczególnie wtedy, jeśli towarzyszy mu intensywny niepokój i pocenie się – to niestety dwa kolejne objawy zawału serca.
Inne objawy, które powinny wzbudzić niepokój to np. piekący ból w górnej części pleców, który może promieniować w okolice łopatek i do ramion.
Liczy się czas!
W przypadku zawału serca czas jest na wagę złota. Im szybciej otrzymamy profesjonalną pomoc, tym mniejsze szanse wystąpienia poważnych konsekwencji zawału serca, w tym zgonu. Badanie przeprowadzone przez naukowców ze Szwajcarii wykazało, że kobiety z zawałem serca później niż mężczyźni trafiają do szpitala. Dzieje się tak m.in. ze względu na nieswoiste objawy, które potrafią zmylić kobietę oraz jej bliskich i opóźnić wezwanie pomocy. Badania wykazało, że kobiety czekają średnio 37 minut dłużej niż mężczyźni, zanim skontaktują się ze służbami ratunkowymi lub pojadą do szpitala. Opóźnienie lub wahanie w poszukiwaniu pomocy jest jednym z czynników wyjaśniających, dlaczego wskaźniki przeżywalności są gorsze u kobiet.
Wezwij pogotowie, gdy pojawią się następujące objawy:
-
ból lub dyskomfort w górnej części ciała (ramiona, lewa ręka, plecy, szyja, szczęka),
-
trudności z oddychaniem lub duszność,
-
pocenie się,
-
uczucie pełności, niestrawność lub uczucie dławienia,
-
nudności lub wymioty,
-
zawroty głowy, skrajne osłabienie,
-
szybkie lub nieregularne bicie serca,
- ucisk w klatce piersiowej.
Czytaj też:
Prawdopodobieństwo zawału serca jest największe w wigilię