Osoby starsze, które nigdy nie były zbyt aktywne, mogą obawiać się rozpoczęcia intensywnych treningów w wieku emerytalnym. W badaniu opublikowanym w Frontiers in Physiology naukowcy z University of Birmingham's School of Sport and Exercise Science porównali zdolność budowy mięśni u dwóch grup starszych mężczyzn. Pierwszą grupę zaklasyfikowano jako „mistrzów sportu” - osoby w wieku 70 i 80 lat, które są ćwiczącymi przez całe życie i wciąż rywalizują na najwyższym poziomie w swoim sporcie. W drugim przypadku były zdrowe osoby w podobnym wieku, które nigdy nie uczestniczyły w zaawansowanych programach ćwiczeń.
Seniorze, nie masz wymówki – rusz się z fotela
Uczestnicy eksperymentu najpierw otrzymali tzw. znacznik izotopowy, a następnie zaproszono ich do ćwiczeń. Badacze pobrali biopsje mięśni od uczestników w 48-godzinnych okresach tuż przed ćwiczeniem i tuż po nim, i zbadali je, aby znaleźć oznaki reakcji mięśni na ćwiczenie. Wskaźnik izotopowy pokazał, jak białka rozwijają się w mięśniach. Okazało się, że obie grupy miały równą zdolność do budowania mięśni w odpowiedzi na ćwiczenia.
Potrzebne są bardziej szczegółowe wskazówki, w jaki sposób osoby mogą poprawić siłę mięśni, nawet poza siłownią poprzez działania podejmowane w ich domach - takie jak ogrodnictwo, chodzenie po schodach lub podnoszenie torby na zakupy.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy skontaktować się z lekarzem i fizjoterapeutą. Warto także umówić się na spotkanie z profesjonalnym trenerem. Dopiero po pozytywnej opinii tych trzech osób na temat stanu zdrowia i kondycji fizycznej, można dopasować formę treningu.
Czytaj też:
Niedożywienie u osób starszych. Dlaczego jest tak niebezpieczne?