Nowe badania zostały opublikowane na łamach PLOS Genetics. Powszechnie wiadomo, że otyłość negatywnie wpływa na zdrowie ludzi. Zarówno ogólna otyłość, jak i dystrybucja tłuszczu były powiązane z chorobami kardiometabolicznymi i śmiercią w badaniach obserwacyjnych. Jednak związki specyficzne dla płci są w dużej mierze niezbadane, podobnie jak rola, jaką odgrywają cechy otyłości w głównych przyczynach śmierci poza tymi chorobami kardiometabolicznymi. Teraz naukowcy postanowili to sprawdzić.
Skutki otyłości a płeć
Naukowcy przeanalizowali informacje genetyczne i trzy różne miary otyłości w grupie 228 466 kobiet i 195041 mężczyzn. Miarami otyłości były: wskaźnik masy ciała (BMI), stosunek talii do bioder oraz stosunek talii do bioder dostosowany do BMI.
Badacze odkryli, że otyłość może zwiększać ryzyko wystąpienia różnych chorób u danej osoby. Należą do nich choroba wieńcowa, udar mózgu, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, przewlekła obturacyjna choroba płuc, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, przewlekła choroba wątroby, niewydolność nerek i rak płuc.
Odchudzanie jest konieczne
Co więcej, znaleźli pewne różnice w ryzyku, porównując dane mężczyzn i kobiet z otyłością. Jak się okazuje, kobiety z otyłością są bardziej narażone na cukrzycę typu 2 niż mężczyźni z otyłością.
Z drugiej strony mężczyźni są bardziej narażeni na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i przewlekłą chorobę nerek niż kobiety z otyłością. Odkrycia te, zauważa zespół, uzupełniają dowody, że zapobieganie i leczenie otyłości jest kluczowym krokiem w zapobieganiu pojawieniu się innych chorób.
Czytaj też:
Zatrważające wyniki raportu: Co drugi Polak ma nadwagę lub jest otyły, co trzeci aktywny fizycznie