Nowe badanie wykazało zwiększone ryzyko wad wrodzonych u dzieci kobiet, którym przepisano makrolidy podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży, w porównaniu do matek, którym przepisano penicylinę. Antybiotyki makrolidowe obejmują erytromycynę, klarytromycynę i azytromycynę i są stosowane w leczeniu infekcji, takich jak zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli oraz choroby układu moczowego, skóry i przenoszone drogą płciową. Często są przepisywane pacjentom uczulonym na penicylinę. Według badań makrolidy są jednymi z najczęściej przepisywanych antybiotyków w krajach zachodnich.
W badaniu przeanalizowano dane dotyczące 104 605 dzieci urodzonych w Wielkiej Brytanii w latach 1990-2016 i urodzonych przez matki, którym przepisano penicylinę lub makrolidy. Badacze szukali wad wrodzonych i zaburzeń neurorozwojowych zdiagnozowanych w późniejszym życiu. Badanie wykazało, że przepisywanie makrolidów kobietom w pierwszym trymestrze ciąży zwiększyło ryzyko poważnych wad rozwojowych w 28 z 1000 urodzeń, w porównaniu z 18 na 1000 urodzeń po penicylinie. Wyższe było głównie ryzyko wad serca. W badaniu nie znaleziono związku między receptą makrolidów a zaburzeniami neurorozwojowymi. Nie stwierdzono również żadnego ryzyka między wadami wrodzonymi a makrolidami przepisywanymi przed poczęciem.
Profesor Ruth Gilbert z University College London, współautorka badania, mówi, że jest to niewielki, ale wciąż znaczny wzrost, i na podstawie tych ustaleń kobiety w ciąży i ich lekarze powinni znaleźć alternatywę w zależności od rodzaju infekcji. Gilbert ostrzega także przed ryzykiem niezażywania antybiotyków. – Jeśli masz infekcję bakteryjną, bardzo ważne jest przyjmowanie antybiotyków, ponieważ sama infekcja może być naprawdę szkodliwa dla nienarodzonego dziecka – powiedziała Gilbert.
Badanie opiera się na serii analiz obszernej bazy danych zdrowia lekarzy ogólnych w Wielkiej Brytanii. Gilbert powiedziała, że jeszcze większy zestaw danych może zapewnić wgląd w rzadziej występujące wady wrodzone i inne skutki przyjmowania niektórych antybiotyków. Poprzednie badanie opublikowane w Canadian Medical Association Journal wykazało, że powszechnie stosowane antybiotyki, w tym makrolidy, są związane ze zwiększonym ryzykiem poronienia, gdy są stosowane we wczesnej ciąży.
Czytaj też:
Jak odbudować mikroflorę jelitową po kuracji antybiotykowej?