Naukowcy potwierdzili już swoje odkrycie w próbkach tkanek ludzkich i wykorzystali je do odwrócenia wysokiego ciśnienia krwi u myszy laboratoryjnych.
„Nasze badanie identyfikuje mechanizmy komórkowe, które zwiększają ciśnienie krwi w otyłości i pokazuje, że mechanizmy te mogą być ukierunkowane na obniżenie ciśnienia krwi. Jeśli jesteśmy w stanie zaprojektować odpowiednie związki, możemy być w stanie leczyć nadciśnienie u otyłych pacjentów” powiedział główny badacz, dr Swapnil K. Sonkusare, Departamentu Fizjologii Molekularnej i Fizyki Biologicznej UVA oraz Centrum Badań nad Układem Krążeniowym im. Roberta M. Berne'a.
Epidemia otyłości
Otyłość jest narastającym problemem na całym świecie. Liczba osób uważanych za otyłych wzrosła prawie trzykrotnie od 1975 r., A otyłość wiąże się z większym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia) i udaru mózgu, a także innych problemów zdrowotnych.
Małe tętnice w naszym ciele kontrolują ciśnienie krwi. Naukowcy podejrzewają, że nadciśnienie w otyłości jest związane z problemami w komórkach śródbłonka, które wyściełają te małe tętnice. Przyczyny tego były jednak niejasne – do tej pory.
Sonkusare i współpracownicy odkryli, że białko na błonach otaczających komórki śródbłonka pozwala wapniowi dostać się do komórek i utrzymuje normalne ciśnienie krwi. Okazuje się, że otyłość wpływa na to białko, zwane TRPV4, w niewielkich podsekcjach błony komórkowej. Sonkusare nazywa te wadliwe podrozdziały „patologicznymi mikrodomenami”.
„W zdrowych warunkach TRPV4 w tych małych mikrodomenach pomaga utrzymać normalne ciśnienie krwi. Po raz pierwszy pokazujemy sekwencję zdarzeń, które prowadzą do szkodliwego mikrośrodowiska dla wchodzenia wapnia przez TRPV4”, powiedział. „Myślę, że koncepcja mikrodomen patologicznych będzie bardzo ważna nie tylko w badaniach związanych z otyłością, ale także w badaniach innych zaburzeń sercowo-naczyniowych”.
Lokalny problem
Naukowcy odkryli, że otyłość zwiększa poziom enzymów wytwarzających nadtlenoazotyn w mikrodomenach zawierających TRPV4. Peroksynitryt wycisza TRPV4 i obniża wnikanie wapnia do komórek. Bez odpowiedniej ilości wapnia ciśnienie krwi wzrasta.
Sonkusare uważa, że celowanie w nadtlenoazotyn lub enzymy, które sprawiają, że może to być skuteczny sposób leczenia i zapobiegania wysokiemu ciśnieniu krwi w otyłości, bez skutków ubocznych, które wiązałyby się z próbą ukierunkowania na sam TRPV4.
Odkrycie Sonkusare może również wyjaśniać, dlaczego próby stosowania przeciwutleniaczy w celu obniżenia wysokiego ciśnienia krwi nie były bardzo skuteczne w badaniach klinicznych. Powiedział, że może to wynikać z braku specyficzności tych przeciwutleniaczy. „Po raz pierwszy identyfikujemy nadtlenoazotyn jako precyzyjną cząsteczkę utleniacza, która zwiększa ciśnienie krwi w otyłości. Kolejnym krokiem byłoby zaprojektowanie leków, które są ukierunkowane na nadtlenoazotyn i zapewniają korzyści terapeutyczne”.
Odkrycie było możliwe dzięki innowacyjnym technikom opracowanym w laboratorium Sonkusare. Naukowcy w jego laboratorium mogą w czasie rzeczywistym wizualizować wejście wapnia przez TRPV4 i korzystać z narzędzi, które umożliwiają badanie mikrodomen. „Historycznie badacze badali większe naczynia krwionośne, które nie kontrolują ciśnienia krwi” – powiedział Sonkusare. „Dzięki naszym unikalnym technikom jesteśmy w stanie badać mikrodomeny w bardzo małych tętnicach kontrolujących ciśnienie krwi. Nasza zdolność techniczna pozwala nam uzyskać te unikalne informacje”.
Czytaj też:
Nie znamy wyników 1/5 badań klinicznych z udziałem polskich instytucji