Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu, prowadzący badania, zwrócili uwagę na braki w profilaktyce nowotworów, szczególnie u osób starszych.
„Profilaktyka u ludzi w średnim i starszym wieku ogranicza się głównie do badań przesiewowych i szczepień” - uważa Prof. Heike Bischoff-Ferrari z Uniwersytetu w Zurychu, główna autorka badania.
Najnowsze badanie dotyczące profilaktyki nowotworów
Międzynarodowe badanie przeprowadzono w ramach projektu „Do–Health” i trwało trzy lata. Wzięło w nim udział 2157 osób powyżej 70 roku życia ze Szwajcarii, Francji, Niemczech, Austrii i Portugalii. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do ośmiu różnych grup, w których testowane były korzyści płynące z jednego lub łączonych elementów profilaktyki.
Naukowcy sprawdzali jakie korzyści dotyczące profilaktyki nowotworów płyną z:
- wykonywanej systematycznie prostej aktywności fizycznej (ok. 30 min dziennie),
- stosowania diety bogatej kwasy omega-3 (1 gram dziennie)
- oraz suplementacji witaminy D (w dawce 2 tys. jednostek dziennie).
Okazało się, że najlepsze efekty dały połączone metody. W grupie, która stosowała wszystkie jednocześnie, ryzyko zachorowania na raka spadło o 61 proc.
Czy zapobieganie nowotworom jest rzeczywiście takie proste?
Wspomaganie organizmu, dieta, aktywność fizyczna i odpowiednia suplementacja są cenne dla zdrowia, są jednak również inne czynniki, które decydują o tym czy zachorujemy.
To, że coś wspomaga organizm, nie oznacza, że jest pewnym antidotum na raka – zwraca uwagę w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Jan Lubiński, kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Ekspert zwraca uwagę, że za zachorowania na nowotwór odpowiada nie tylko zła dieta czy brak ruchu, ale też w dużej mierze alkohol i papierosy, a także narażenie na rakotwórcze pierwiastki. Do najbardziej niebezpiecznych zalicza: arsen, kadm i ołów. Długotrwałe narażenie na działanie arsenu może zwiększać ryzyko raka nawet dziesięciokrotnie. Pierwiastek można znaleźć między innymi w popularnych produktach spożywczych jak niektóre ryby, ryż czy kakao.
Szacujemy, że nawet 70 proc. kobiet w Polsce jest zatrutych arsenem. Wzrostu ryzyka zachorowania na raka dopatrujemy się w działaniu tego pierwiastka na estrogeny. U mężczyzn nie obserwuje się takiej tendencji – zaznacza prof. Lubiński.Czytaj też:
Fioletowe znaczy zdrowe. Dlaczego warto jeść fioletowe owoce i warzywa?