A zatem, co dzisiaj jest celem leczenia raka? Pacjentki mówią: dobicie gada. Miejmy nadzieję, że wkrótce wszystkie chore z wczesnym HER2-dodatnim rakiem piersi będą mogły skorzystać z takiego leczenia, które zakończy niechciany rozdział w życiu, jakim jest choroba nowotworowa.
Wyróżniamy kilka podtypów raka piersi, a każda kobieta powinna wiedzieć, jaki ma podtyp nowotworu. Od tego zależy proces terapeutyczny i rokowania. Jednym z podtypów raka piersi jest rak HER2-dodatni, czyli taki, na którego komórkach jest nadekspresja receptora HER2. Do niedawna był to nowotwór uważany za najbardziej agresywny, ale od kilku lat są dostępne leki, które pozwalają wyleczyć ten typ nowotworu. Warunkiem jest jego wczesne wykrycie. Kampania „Wylecz raka piersi HER2+” powstała z myślą o kobietach, które właśnie dowiedziały się, że chorują na ten podtyp nowotworu. Jej celem jest wsparcie chorych i ich bliskich już od momentu diagnozy oraz edukacja – bo wczesnego raka piersi HER2-dodatniego można wyleczyć!
Im szybciej nowotwór zostanie wykryty, tym większa szansa na jego całkowite wyleczenie. Właśnie dlatego na stronie kampanii „ Wylecz raka piersi HER2+” – www.wyleczrakapiersi.pl można znaleźć informacje na temat badań profilaktycznych. Dostępny jest film o tym, jak prawidłowo badać piersi. Wczesne wykrycie raka piersi i szybka diagnoza dają szanse na wyleczenie tego nowotworu, dzięki zastosowaniu optymalnego leczenia, odpowiednio dobranego dla danej pacjentki i jej podtypu nowotworu. Pacjentki i ich bliscy prowadzeni są krok po kroku przez wszystkie etapy: diagnostykę, leczenie przedoperacyjne, operację, leczenie pooperacyjne, rehabilitację i wsparcie psychologiczne. Kobiety mogą więc w łatwy sposób znaleźć rzetelne informacje, które są im najbardziej potrzebne.
W każdym z obszarów są artykuły skonsultowane przez eksperta medycznego dr Agnieszkę Jagiełło-Gruszfeld, onkologa z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie oraz filmy, w których eksperci odpowiadają na najważniejsze pytania dotyczące raka piersi:
– prof. Rafał Matkowski, który jest chirurgiem onkologiem mówi m.in. o leczeniu operacyjnym raka piersi, możliwościach i korzyściach wynikających z przeprowadzenia operacji oszczędzającej zamiast mastektomii;
– fizjoterapeutka Paulina Lewandowska wyjaśnia dlaczego rehabilitacja jest niezbędna po zabiegu chirurgicznym i kiedy najlepiej ją rozpocząć, pokazuje również jak wykonać automasaż, który usprawni proces leczenia;
– dr Adrianna Sobol, psychoonkolog wspiera kobiety w trudnym dla nich momencie, jakim jest diagnoza „rak piersi” – wyjaśnia co zrobić, aby sobie pomóc, jak mogą pomóc najbliżsi, doradza, jak rozmawiać z rodziną i znajomymi o chorobie. Wszystko po to, aby trudny czas leczenia przejść możliwie jak najlepiej.
Ogromnym wsparciem dla kobiet z rakiem piersi są historie innych pacjentek, które na stronie kampanii „Wylecz raka piersi HER2+” dzielą się swoimi doświadczeniami, przeżyciami i emocjami. Ich historie dają nadzieję, że ten trudny czas w życiu kiedyś się kończy i można z niego wynieść wiele pozytywnych wniosków, które na początku drogi wydają się niemożliwe.Historie te dają siłę kobietom, które dopiero rozpoczynają leczenie, a profil kampanii na Facebooku niesie wiedzę, wsparcie i konsoliduje osoby, które łączą podobne doświadczenia.
W ramach kampanii powstał również poradnik dla pacjentek z wczesnym rakiem piersi, który w wersji elektronicznej jest dostępny na stronie:
https://wyleczrakapiersi.pl/uploads/Wczesny_Rak_Piersi_Poradnik_dla_pacjentek_1_7962282ee6.pdf
Aby ułatwić pacjentkom wybór odpowiedniego ośrodka stworzyliśmy na stronie kampanii mapę oraz listę ośrodków onkologicznych, które specjalizują się w leczeniu raka piersi. Jest też lista organizacji pacjentów z całej Polski, gdzie można znaleźć pomoc i wsparcie. Kobiety, które same kiedyś zmierzyły się z diagnozą „rak piersi”, teraz chętnie pomagają innym – kierują do odpowiednich ośrodków i lekarzy, wspierają psychologicznie albo po prostu są w stanie porozmawiać, co dla wielu kobiet po diagnozie jest bardzo istotne.
Organizatorami kampanii „Wylecz raka piersi HER2+” są: Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja OnkoCafe, Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacja Omealife. Kampania jest realizowana z grantu edukacyjnego przekazanego przez firmę Roche Polska, partnera kampanii.