Choroba Cushinga wywołana jest nadmierną aktywnością hormonów sterydowych. To sprawia, że organizm nie pracuje tak jak powinien, a poszczególne jego elementy przestają prawidłowo funkcjonować. Co trzeba wiedzieć o chorobie Cushinga i czy można jakoś jej zapobiec?
Czym jest choroba Cushinga?
Choroba Cushinga to choroba wywołana nieprawidłowym działaniem przysadki mózgowej. Uwalnia ona zbyt dużą ilość hormonów sterydowych (głównie hormonu adrenokortykotropowego), przez co dochodzi do różnych zaburzeń w pracy organizmu. Choroba ta występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Najczęściej wywołuje ją łagodny guz przysadki mózgowej nazywany gruczolakiem.
Objawy
Jednym z głównych objawów choroby jest szybkie przybieranie na wadze. Choroba Cushinga może doprowadzić do otyłości z tendencją do gromadzenia się tkanki tłuszczowej na tułowiu. Oprócz tego wywołuje rozstępy na skórze, wpływa na częste zmiany nastroju, wywołuje rozdrażnienie, trądzik, łojotok oraz hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie.
Przyczyny choroby
Przyczyną choroby jest nadmierna praca przysadki mózgowej wywołana przez gruczolaka. Produkuje on hormon ACHT, który sprawia, że nadnercza wytwarzają więcej kortyzolu. Zbyt duże wydzielanie kortyzolu (nazywanego hormonem stresu) wywiera niekorzystny wpływ na pracę całego organizmu. Może zwiększyć poziom cholesterolu we krwi oraz glukozy, a co za tym idzie doprowadzić do powstania groźnych chorób w organizmie, takich jak cukrzyca czy miażdżyca.
Jak ją rozpoznać?
Chorobę rozpoznaje się na podstawie szeregu badań, z których podstawowym jest pomiar stężenia kortyzolu. Jeśli jest on wysoki (wynosi ponad 10-20 pg/ml), lekarz zaczyna szukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Wtedy może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego z kontrastem, który jest w stanie ukazać obecność gruczolaka.
Choroba u dzieci
Choroba Cushinga może dotknąć ludzi w każdym wieku. Występuje już u dzieci i często trudno ją zdiagnozować. Objawia się zaprzestaniem wzrastania oraz nadmiernym przybieraniem na wadze. Z tego względu zaleca się baczną obserwację malucha, regularne wizyty u pediatry z wykorzystaniem siatek centylowych oraz karmienie dziecka w sposób zdrowy i zbilansowany. Warto wykluczyć z diety dzieci cukier, węglowodany proste, produkty przetworzone na rzecz surowych warzyw i owoców.
Choroba w ciąży
Choroba ta może dotknąć również kobiety ciężarne. Niełatwo ją wykryć, ponieważ w ciąży parametry morfologii różnią się od wyników badań krwi osób nie spodziewających się dziecka. Chorobę Cushinga można zauważyć m.in. po nadmiernym przybieraniu na wadze, które toczy się zbyt szybko, bez związku z rozwojem ciąży. Dlatego tak istotne jest ważenie się na każdej wizycie u ginekologa i sprawdzanie, czy płód prawidłowo się rozwija.
Leczenie
Aby wyleczyć chorobę, trzeba usunąć gruczolaka. Nie ma innej metody. Operację wykonuje się często laserowo przez zatokę klinową. Niekiedy korzysta się także z promieniowania jonizującego.
Jeśli zabieg się uda, objawy choroby powinny ustąpić. Po operacji chory musi regularnie uczęszczać na badania endokrynologiczne i pozostawać pod opieką specjalisty.
Czy chorobie można zapobiec?
Chorobę Cushinga częściowo łączy się z nadmierną ilością cukru i węglowodanów w diecie, a także z cukrzycą i nietolerancją glukozy. Z tego względu zaleca się chorym dietę jak przy cukrzycy, wykluczającą produkty, które mają wysoki indeks glikemiczny. Niewskazane są zatem skrobie, ryże, kasze, makarony, produkty przetworzone, gotowe słodycze, drożdżówki, chałki, ciasta.
Czytaj też:
Masz te trzy proste objawy? Zrób morfologię. Pomaga wykryć nawet nowotwór