W naszym kraju z cukrzycą boryka się ponad 2,5 miliona chorych. Ponad 90 procent przypadków to cukrzyca typu 2. Choroba ta przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, a często jest wykrywana przypadkiem. Niezwykle istotne jest więc regularne sprawdzanie poziomu glikemii w ramach badań profilaktycznych. Częste oddawanie moczu to z pozoru niegroźny objaw, który może być bagatelizowany. Niesłusznie, ponieważ może być pierwszym sygnałem od organizmu, że dzieje się coś niedobrego i świadczyć właśnie o cukrzycy.
Częste oddawanie moczu objawem cukrzycy
Cukrzyca może rozwijać się „po cichu”. Jednym z jej charakterystycznych objawów jest jednak częste oddawanie moczu. Występuje wtedy wielomocz, czyli oddawanie zwiększonej ilości moczu. Jego przyczyną podczas tej choroby jest diureza osmotyczna spowodowana dużym stężeniem przesączu w cewkach nerkowych. Diureza osmotyczna polega na wydalaniu dużych ilości moczu, w wyniku obecności w nim substancji czynnej osmotycznej, która ma zdolność wciągania do komórek zwiększonej objętości wody. To z kolei przyczynia się do zaburzenia we wchłanianiu zwrotnym wody w cewkach nerkowych.
Inne z pierwszych objawów cukrzycy
Choć podwyższonemu poziomowi cukru we krwi przez dłuższy czas mogą nie towarzyszyć żadne symptomy, to niekiedy pojawiają się też łagodne dolegliwości, takie jak między innymi:
- suchość w ustach i nadmierne uczucie pragnienia,
- cechy odwodnienia (suchość skóry i błon śluzowych, zmniejszenie elastyczności skóry),
- zmęczenie i senność,
- drażliwość,
- silny głód,
- utrata masy ciała (objaw ten występuje rzadko),
- zamazane widzenie(lub podwójne),
- nawracające zakażenia skóry,
-
skłonność do infekcji układu moczowego i narządów płciowych.
Powyższe objawy mogą występować też przy innych chorobach, a więc cukrzycy nie da się rozpoznać jedynie po samych dolegliwościach. Mogę być one znakiem ostrzegawczym i sygnałem, by udać się do specjalisty w celu postawienia odpowiedniej diagnozy.
Jak przebiega rozpoznanie cukrzycy?
Objawy, które mogą wskazywać na cukrzycę, należy skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym. On z kolei skieruje na odpowiednie badania krwi na podstawie których będzie można postawić wstępną diagnozę. Podstawowym badaniem laboratoryjnym, które pozwala wykryć cukrzycę lub stan przedcukrzycowy jest oznaczenie stężenia glukozy w osoczu i w moczu oraz doustny test tolerancji glukozy (OGTT), a także oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c. Wykonanie odpowiednich badań daje możliwość rozpoznania cukrzycy oraz jej późniejszego leczenia. Polega ono na monitorowaniu i normowaniu poziomu cukru we krwi, ale też zapobieganiu powikłaniom.
Wielomocz – pozostałe przyczyny
Wielomocz jest utrzymującym się stanem podczas którego wydalamy zbyt duże ilości moczu (ponad 2500 ml moczu na dobę). W przypadku przyjmowania dużych ilości płynów jest to jednak zjawisko prawidłowe. Zaburzeniem jest sytuacja, gdy wielomocz pojawia się niezależnie od objętości spożywanych płynów. Do innych przyczyn częstego oddawania moczu zaliczamy także:
- choroby nerek,
- polidypsję,
- przyjmowanie niektórych leków,
- zakażenie układu moczowego,
- przepuklinę pęcherza moczowego,
- kamicę układu moczowego,
- raka pęcherza,
- zwężenie cewki moczowej,
- choroby przenoszone drogą płciową.
Czytaj też:
Pomiar cukru bez nakłuwania palca? Wystarczy... dmuchnąćCzytaj też:
Odczuwasz ból niedługo po zjedzeniu posiłku? Możesz mieć problemy z trzustką