Każdy z nas zmaga się czasem z podrażnieniem oczu. Najczęściej jest to wynik niekontrolowanego pocierania powiek i zbyt długiego wpatrywania się w ekran komputera. Czasem też zaczerwienie jest spowodowane niewyspaniem. Jednak niektórzy ludzie nieustannie zmagają się z tymi nieprzyjemnymi objawami, ponieważ cierpią na zespół suchego oka.
Czytaj też:
Śpisz tylko 6 godzin? Grozi ci poważna choroba
Zespół suchego oka
Zespół suchego oka jest bardzo niebezpiecznym schorzeniem, polegającym na niewystarczającej produkcji łez lub łzy te nie zawierają wszystkich, niezbędnych składników, chroniących i nawilżających powierzchnię oka.
Objawów zespołu suchego oka nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczona choroba może powodować znaczne problemy ze wzrokiem. Dobrą wiadomością jest fakt, że istnieje kilka sposobów leczenia suchego oka, w tym naturalne środki, które można wypróbować w domu, krople bez recepty oraz specyfiki na receptę.
Czytaj też:
Co dzieje się z twoim mózgiem, gdy pijesz za dużo alkoholu
Zespół suchego oka – przyczyny i domowe sposoby leczenia
-
Niektóre leki (np. przeciwbólowe i leki regulujace ciśnienie krwi) mogą powodować suchość i podrażnienie oczu, dlatego warto dokładnie przeanalizować ulotkę, dołączoną do lekarstwa. Jeśli taki efekt uboczny faktycznie występuje, należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym o możliwości zmiany leku. Odstawianie medykamentów na własną rękę jest bowiem niebezpieczne.
-
Dobrym sposobem leczenia suchego oka są krople do oczu zwane „sztucznymi łzami”, które są dostępne bez recepty. Mogą być szczególnie pomocne, jeśli podrażnienie jest łagodne i pojawia się tylko raz na jakiś czas. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów leków bez recepty, a lekarz lub farmaceuta może pomóc wybrać odpowiedni preparat, który rozwiąże problem.
-
Zablokowane gruczoły Meiboma (gruczoły łojowe) mogą prowadzić do zespołu suchego oka. Regularne mycie powiek i używanie ciepłej myjki jako kompresu może pomóc w leczeniu stanu zapalnego i przywrócić prawidłowy przepływ substancji oleistej do oka.
-
Dodanie do diety większej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 również może pomóc w łagodzeniu objawów suchego oka. Produkty bogate w zdrowe tłuszcze to: łosoś, sardynki, tuńczyk, orzechy włoskie i siemię lniane.
-
Podczas korzystania z komputera, smartfona lub innego urządzenia cyfrowego mamy tendencję do mrugania oczami rzadziej niż normalnie, co może powodować lub nasilać objawy suchego oka. Warto zwrócić na to uwagę podczas korzystania ze sprzętu i mrugać częściej.
- Pod koniec dnia należy dokładnie zmywać makijaż, ponieważ resztki kosmetyków mogą zatykać gruczoły Meiboma, powodując zespół suchego oka.
- Warto nosić duże okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Jeśli proste sposoby zawiodą, należy udać się do lekarza, który oceni stan oczu, zleci badania, a po postawieniu odpowiedniej diagnozy, wdroży właściwe, zaawansowane leczenie.