Zdaniem naukowców, długość naszego snu ma wpływ na zdrowie psychiczne. Okazuje się, że spanie 6 godzin na dobę (i mniej) zwiększa ryzyko wystąpienia depresji nawet o 80 procent. Niewyspanie powoduje, że stajemy się nerwowi i bezradni, gorzej radzimy sobie w trudnych sytuacjach i odczuwamy niepokój.
Czytaj też:
Robert Rutkowski: „Liczba pacjentów uzależnionych od mediów społecznościowych rośnie lawinowo”
Niewyspanie a depresja
Kobiety są szczególnie wrażliwe na skutki bezsenności, co według naukowców może wynikać z hormonów. Oznacza to, że kobiety są znaczniej bardziej podatne na wystąpienie depresji. Badania opublikowane w tym roku przez Binghamton University sugerują, że bezsenność powoduje mniejszą zdolność do przezwyciężenia negatywnych myśli lub uwolnienia się od nieprzyjemnych emocji. Zupełnie inaczej w takich sytuacjach radzą sobie ludzie, którzy śpią odpowiednio długo.
Zdaniem naukowców, w trakcie leczenia zaburzeń psychicznych warto wziąć pod uwagę nawyki dotyczące snu pacejntów. Niewyspanie może nasilać objawy lub utrudniać terapię. „National Sleep Foundation” zaleca, aby spać od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę.
Czytaj też:
Depresja matki może wpływać na inteligencję dziecka
Zła dieta a depresja
Okazuje się, że jedzenie owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji. Tak wynika z badań opublikowanych na początku tego roku, sugerujących, że dieta oparta na tych produktach zmniejsza ryzyko depresji o więcej niż 10 procent.
Stosowanie tzw. diety DASH zmniejsza się prawdopodobieństwo rozwinięcia się zaburzeń psychicznych i zdrowotnych nawet o 11 procent – wynika z badań przeprowadzonych przez Rush University w Chicago. Osoby, których dieta bogata jest w przetworzoną żywność i cukier, są bardziej narażone na depresję.
Naukowcy dodają, że potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia związku między dietą a zdrowiem psychicznym, ale proste zmiany stylu życia mogą być bardzo pomocne. Poprzednie badania wykazały, że spożywanie wielu świeżych produktów korzystnie wpływa zdrowie psychiczne ludzi, poprawiając ich nastrój, dając im więcej energii i pomagając im trzeźwo myśleć.
Dieta DASH jest bogata w owoce, warzywa, orzechy, chude mięso, całe ziarna i ryby. Występuje w niej niewiele przetworzonej żywności, słodkich napojów, soli i czerwonego mięsa. Dieta DASH jest również promowana przez „National Heart, Lung and Blood Institute”, ponieważ pomaga zapobiegać niedciśnieniu i kontrolować je.
Depresja – choroba, która rujnuje życie
Jeżeli podejrzewasz depresję u siebie lub kogoś ze swoich bliskich, jak najszybciej podejmij działanie. Depresja jest bardzo niebezpieczną chorobą psychiczną, która odbiera chęci do życia i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Chorzy są wyobcowani, czują się bezradni i niepotrzebni, często zmagają się z myślami samobójczymi. Wyjście z choroby często wymaga wprowadzenia leczenia farmakologicznego w połączeniu z psychoterapią.
Czytaj też:
Depresja u mężczyzn. Kilka niebezpiecznych objawów