Na niedobór witaminy D cierpi ponad miliard ludzi na świecie. Problem występuje w zwłaszcza w krajach, gdzie jest małe nasłonecznienie, bo do naturalnej syntezy tej witaminy w organizmie potrzebna jest energia słoneczna. Szacuje się, że w Polsce brak witaminy występuje nawet u 90 proc. mieszkańców. Lekarze zalecają nawet całoroczną suplementację witaminy D, a zwłaszcza witaminy D3.
Witamina D jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu
Witamina D jest niezbędna do utrzymania właściwej gospodarki wapniowo-fosforowej w organizmie, a także prawidłowej struktury i funkcji kośćca. Ale nie tylko. Badania dowodzą, że jej niedobory powodują problemy z funkcjonowaniem systemu immunologicznego, dolegliwości reumatyczne, choroby krążenia, a nawet stwardnienie rozsiane. Braki witaminy D powiązano również z jedną z powszechnych chorób tarczycy, niezwykle trudną w leczeniu – Hashimoto.
Objawy niedoboru witaminy D
Typowe objawy u osób ze zbyt niskim poziomem witaminy D to:
- ogólne zmęczenie,
- bóle kończyn,
- częste infekcje,
- skurcze mięśni.
Ile czasu trzeba przyjmować witaminę D, żeby organizm odczuł skutki suplementacji?
Jak wskazują lekarze, skuteczność działania witaminy D zależy od tego, w jakim stanie jest nasz organizm i jak witamina jest wchłaniana. Pierwsze efekty poprawnie prowadzonej suplementacji można zobaczyć po ok. 3 miesiącach. Im większy niedobór tej witaminy mieliśmy, tym dłużej musimy czekać na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia. W suplementacji witaminy D ważne jest również, żeby przyjmować ją regularnie w dawce zaleconej przez lekarza.
Z czym łączyć witaminę D?
Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach i dlatego należy przyjmować ją po posiłkach, które zawierają tłuszcze. Może być to oliwa z oliwek, siemię lniane czy plasterek tłustej ryby morskiej, czy awokado. Zalecana ilość to ok. 10 g tłuszczu.
Witaminę D można też kupić w kapsułce z dodatkiem oleju. Wtedy nie musimy się martwić o to, żeby przyjmować ją po posiłkach zawierających tłuszcz.
O której godzinie najlepiej brać witaminę D?
Witaminę D należy przyjmować rano, najlepiej po śniadaniu. Przyjmowanie jej wieczorem może utrudniać zasypianie. Dzieje się tak dlatego, że witamina D wpływa na wytwarzanie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za sen.
Czytaj też:
Brakuje ci energii, zmiksuj te dwa składniki. Prosty przepis na energetyczny, pożywny napójCzytaj też:
Eliksir zdrowia i urody. Niesamowite działanie oleju z czarnuszki