-
GIF wycofał popularny lek przeciwbólowy. Sprawdź, czy nie masz go w apteczce
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał ze sprzedaży, w rygorze natychmiastowej wykonalności, lek przeciwbólowy Tramal (Tranadoli hydrochloridum).
LekiChoroby -
Agencja Badań Medycznych podsumowuje rok pracy i przedstawia plany na 2021r.
Agencja Badań Medycznych w ramach konferencji pt. „Priorytety zdrowotne Polaków na 2021r. Rola Agencji w kreowaniu zmian praktyki klinicznej” podsumowała dotychczasową działalność oraz przedstawiła plany na przyszły rok. Wśród kluczowych...
ChorobyBadania -
Kojące słowa i muzyka podczas operacji mogą zmniejszyć ból pooperacyjny
Jeśli w znieczuleniu ogólnym jesteśmy nieprzytomni, to czy kojące słowa i muzyka mogą na nas wpływać? Jak w wynika z badań, opublikowanych na łamach BMJ, zabiegi te mogą nawet zmniejszyć ból pooperacyjny!
ChorobyZabiegi -
Nieznana choroba w Indiach zainfekowała setki ludzi. Przyczyną może być woda
Chociaż nie ma oficjalnego potwierdzenie, tajemniczej chorobie mogą być winne chemikalia z miejscowej wody lub pestycydy w warzywach.
ChorobyBadania -
Nawet w umiarkowanych przypadkach COVID-19 powoduje długotrwałe uszkodzenie neurologiczne
Zdawać by się mogło, że umiarkowany przebieg COVID-19 jest powodem do radości. Tymczasem naukowcy nie mają dobrych wieści – takich przypadkach również dochodzi do długotrwałych uszkodzeń neurologicznych.
KoronawirusChorobyBadania -
Ekspert: Polacy bardziej wierzą w suplementy niż w szczepionki
Prof. Kuchar, pytany przez PAP, dlaczego rząd zapowiada bardzo intensywną kampanię propagującą szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 i korzyści z tym związane, podkreślił, że wynika to z dotychczasowych doświadczeń w Polsce, m.in. w...
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyLeki -
Bakterie jelitowe a witamina D. Jaki jest związek?
Naukowcy i współpracownicy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wykazali ostatnio, że u starszych mężczyzn skład mikrobiomu jelitowego danej osoby jest powiązany z poziomem aktywnej witaminy D. Badanie, opublikowane 26 listopada...
ChorobyBadania -
Oto co dzieje się z ciałem, kiedy rzucasz palenie. Korzyści są odczuwalne już po godzinie
Korzyści z rzucenia palenia są niemal natychmiastowe, a po wielu latach organizm może wrócić do stanu zdrowia osoby, która nigdy nie paliła.
Profilaktyka i leczenieChoroby nowotworoweZaburzenia psychiczne -
Jesteś singielką? Sprawdź, czy nie masz nadciśnienia
Coraz więcej badań wykazuje, że izolacja ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Naukowcy z University of British Columbia w Kanadzie przeanalizowali wpływ relacji rodzinnych i społecznych na ciśnienie krwi.
ChorobyBadania Wideo -
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. To powinieneś o nich wiedzieć
Szczepienia przeciw COVID-19 najprawdopodobniej już pod koniec stycznia 2021 roku rozpoczną się w Polsce. Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania związane ze szczepieniami przeciwko koronawirusowi w naszym kraju.
Fakty o koronawirusieKoronawirusChorobyLekiStrefa PacjentaPacjent z koronawirusem -
Osoby, które przeszły COVID-19 nadal powinny dostać szczepionkę. Oto dlaczego
Czy osoby, które przeszły COVID-19 powinny dostać szczepionkę? Odpowiedź zależy od tego, czy udało mi się rozwinąć odporność na SARS-CoV-2.
Fakty o koronawirusieKoronawirusChorobyLekiStrefa PacjentaPacjent z koronawirusem -
Paszporty dla osób ze szczepionką na COVID-19 mogą ułatwić loty
Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego ogłosiło, że jest na końcowym etapie opracowywania paszportu szczepionych COVID-19. Co to oznacza?
Fakty o koronawirusieProfilaktyka i leczeniePacjent z koronawirusemKoronawirus -
Czarna herbata chroni przed COVID-19? Nowe badania naukowe
Jak donoszą zagraniczne media, japońscy naukowcy przeanalizowali wpływ herbaty na cząsteczki SARS-CoV-2 i doszli do interesujących wyników.
Fakty o koronawirusieBadaniaKoronawirusChoroby -
Kiedy ostatni raz badałeś stężenie kwasu moczowego we krwi?
Kwas moczowy jest niezależnym czynnikiem rozwoju wielu chorób układu krążenia, badanie poziomu tego kwasu we krwi powinno być zatem wykonywane przynajmniej raz w roku – zalecają specjaliści.
ChorobyBadania -
Ekspert: Tylko masowe szczepienia pozwolą zapanować nad pandemią
Na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie pytany był w poniedziałek o stosunek Polaków do szczepienia przeciw COVID-19 oraz skuteczność samych szczepionek. Zaznaczył, że zaszczepić powinno się...
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyLeki -
Te czynniki wpływają na zdrowy i spokojny sen. Zadbaj o nie w sypialni
Na komfort snu wpływa ogrzewanie, pościel, piżama, a nawet wentylacja w sypialni. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz się dobrze wyspać.
Profilaktyka i leczenieRozwój osobisty -
Na choinkach żyje mnóstwo robaków. Zobacz, jak się ich pozbyć
Ponieważ robaki zasypiają podczas zimnych miesięcy, na początku możesz ich nie zauważyć. Jednak gdy drzewo znajdzie się w domu, wysoka temperatura może je obudzić.
Profilaktyka i leczeniePorady -
Rada od ONZ na święta: Nie przytulaj się
Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą inne niż wszystkie. Eksperci są zgodni, że należy ograniczyć spotkania. ONZ idzie o krok dalej – radzi, by zrezygnować z przytulania się.
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyBadania -
Co znajduje się w papierosie? Ta lista daje do myślenia
Uzależnienie od papierosów to jeden z najpopularniejszych nałogów. Jednocześnie zerwanie z nim jest jednym z najprostszych sposobów, by uchronić się przed szereg chorób, także nowotworowych. Jeśli palisz, przeczytaj, co znajduje się w...
ChorobyBadaniaZaburzenia psychiczne -
Gdzie i jak można się zaszczepić przeciwko COVID-19? Najważniejsze informacje
Podczas odbywającej się 8 grudnia 2020 roku konferencji Ministerstwa Zdrowia ogłoszono, na jakiej zasadzie będą się odbywać w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19. Wskazano m. in. gdzie i jak będzie można się zaszczepić.
Fakty o koronawirusieKoronawirusChorobyLekiStrefa PacjentaPacjent z koronawirusem -
Zdrowie po COVID-19. Problemy z płucami, nerkami i układem sercowo-naczyniowym
Jak wynika z nowych badań, opublikowanych na łamach CMAJ (Canadian Medical Association Journal), COVID-19 powoduje szereg poważnych powikłań. U ozdrowieńców występują problemy m.in. z sercem, płucami i nerkami.
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyBadania