-
Niepokojące analizy naukowców: Niektórzy mogą czekać na szczepionkę nawet do 2022 roku
Badania, opublikowane właśnie w The BMJ, nie są optymistyczne. Analizy naukowców wykazały bowiem, że nieco ponad połowa (51 proc.) dawek szczepionek na koronawirusa trafi do krajów o wysokich dochodach, które stanowią 14 proc. światowej...
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyLeki -
Dieta, która leczy raka – istnieje czy nie?
To MIT! Nie ma żadnej diety, która sama w sobie wyleczyłaby nowotwór. Jest tzw. leczenie dietetyczne, które wspomaga leczenie przeciwnowotworowe i zapobiega groźnym powikłaniom, np. niedożywieniu. Niedożywienie zaś w przebiegu choroby...
DietyChorobyLeki -
Leczenie astmy w czasie pandemii. O tym muszą pamiętać pacjenci
Przyjmowanie przez chorych na astmę oskrzelową sterydów wziewnych jest bardzo istotne w okresie pandemii, gdyż może zmniejszać ryzyko zachorowania na COVID-19 i jego ciężkiego przebiegu – przypominają eksperci.
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyLeki -
Lekarze: Cieszymy się, że pacjenci kardiologiczni wrócili do leczenia
Podczas pandemii także musimy dbać o siebie, badać i leczyć się. Większość pacjentów z chorobami serca do tego wraca – zaznaczył w rozmowie z PAP kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach, dyrektor...
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyLeki -
Naukowcy: Wchłanianie witaminy D zależy od jelit
Okazuje się, że do wzrostu witaminy D w organizmie prowadzi zawarty w jelitach maślan. Im zdrowsze jelita, tym lepsze wchłanianie witaminy D.
BadaniaSuplementy dietySkładniki odżywcze -
Naukowcy: Istnieje związek między stanem zapalnym, menopauzą i zaburzeniami depresyjnymi
Ponieważ depresja staje się poważnym, globalnym problemem zdrowotnym, naukowcy starają się znaleźć jak najwięcej czynników rozwoju choroby. Badanie Dallas Heart dostarcza nowych informacji na temat depresji, stanu zapalnego i menopauzy.
ChorobyBadania -
Minister zdrowia: Amantadyna nie jest dopuszczona do stosowania na COVID-19
Amantadyna nie jest lekiem dopuszczonym do stosowania w leczeniu COVID-19. Nadal istnieje zbyt mało badań naukowych, potwierdzających jej skuteczność i bezpieczeństwo w walce z zakażeniem SARS-CoV-2.
Fakty o koronawirusieKoronawirusChorobyLekiStrefa PacjentaPacjent z koronawirusem -
Spacer to świetna okazja do odchudzania. Trzymaj się tylko tych 3 zasad
Nawyk codziennego chodzenia to doskonały pierwszy krok w kierunku poprawy ogólnego stanu zdrowia i zrzucenia zbędnych kilogramów.
Profilaktyka i leczenieRozwój osobistyBadania -
Co to jest syndrom choinki, czyli świąteczny quiz o zdrowiu. Sprawdź, ile wiesz na ten temat
Święta to czas, w którym wbrew pozorom nie trudno o drobne wypadki. Dlatego wymagają od nas znajomości pewnego rodzaju świątecznego BHP. Sprawdź, czy je znasz!
Związki i relacjeProfilaktyka i leczeniePacjent z koronawirusem Quiz -
Jak szybko zasnąć z powrotem? 7 sposobów na zaśnięcie po wybudzeniu
Kiedy obudzisz się w środku nocy, np. po koszmarze, ponowne szybkie zaśnięcie wydaje się niemożliwe. Są jednak na nie skuteczne sposoby – wypróbuj któryś z siedmiu poniższych.
ChorobyStrefa PacjentaProfilaktyka i leczenie -
Naukowcy: Wapowanie uszkadza serce
Coraz więcej badań wskazuje, że nikotyna i inne chemikalia dostarczane przez waporyzację, chociaż ogólnie mniej toksyczne niż konwencjonalne papierosy, mogą uszkodzić płuca i serce. Ponieważ aromatyczne olejki kuszą młodych ludzi do...
ChorobyBadania -
Polityk przyjmował amantadynę na COVID-19. Pomogła?
Marcin Warchoł, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, twierdzi, że po zakażeniu koronawirusem był leczony amantadyną i lek mu pomógł. Jego post na Twitterze wzbudził duże zainteresowanie – jedni powątpiewają, inni apelują do...
KoronawirusFakty o koronawirusieLekiChoroby -
Co piąty Polak ma problemy z tarczycą. Może mowa o tobie?
Co piąty Polak ma problemy z tarczycą. Tylko niektórzy wymagają operacji – a jeśli jest ona konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – mówi prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof....
ChorobyBadaniaZabiegi -
Piłka tenisowa pozwoli ci pozbyć się bólu pleców, szyi czy kolana
Każdy, kogo kiedykolwiek masował wykwalifikowany masażysta wie, jak wiele może uczynić odpowiedni ucisk. Okazuje się, że wiele z tego możemy zrobić sami. Wystarczy... piłka tenisowa.
Profilaktyka i leczenieStrefa Pacjenta -
Psy śledcze tresowane do wykrywania COVID-19
Sprawdzają się na lotniskach jako tropiciele narkotyków, broni i materiałów wybuchowych. Teraz psy śledcze czeka nowa rola.
Fakty o koronawirusieBadaniaPacjent z koronawirusemKoronawirus -
Leki sieroce, czyli farmaceutyki ze specjalnymi przywilejami. Mają pomagać dużej, ale zróżnicowanej grupie pacjentów
Leki sieroce to termin znany przede wszystkim pacjentom zmagającym się z chorobami rzadkimi i ich rodzinom. Skąd wzięła się nazwa „leki sieroce”?
ChorobyLeki -
Czy u każdego w końcu rozwinie się demencja? Fakty i mity
Większość ludzi uważa, że otępienie to naturalny, nieuchronny i nieodłączny element starzenia się. W rzeczywistości jednak jest inaczej. Eksperci przekonują, że demencja to choroba, a ryzyko jej wystąpienia oraz tempo rozwoju można...
ChorobyBadania -
Wybierasz się na zakupy? Rady mikrobiologa uchronią cię przed zakażeniem
Noszenie maseczek ochronnych, dezynfekcja rąk i przestrzeganie dystansu powinny pomóc uniknąć zakażeń koronawirusem podczas przedświątecznych zakupów – powiedziała PAP mikrobiolog dr Joanna Jursa-Kulesza.
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyBadania -
Towarzystwo epidemiologów: Zwłoka w szczepieniach na SARS-CoV-2 to setki zgonów dziennie
Każdy dzień zwłoki w udostępnieniu Polakom szczepień przeciw SARS-CoV-2 przyniesie kolejne kilkaset zgonów, czyli nawet 15 tysięcy przedwczesnych śmierci miesięcznie spowodowanych tylko przez COVID-19 – pisze zarząd Polskiego Towarzystwa...
ChorobyBadania -
Spożywaj więcej sera i wina, a będziesz dłużej zdrowy na umyśle
Jak odkryli naukowcy, to, co jemy i piejmy może mieć bezpośredni wpływ na zdolności poznawcze w późniejszych latach życia.
Składniki odżywczeBadaniaProduktyProfilaktyka i leczenie -
Śmiertelność pacjentów po operacji wyższa w dniu urodzin chirurga. Przypadek?
Nowe badania sugerują, że chirurdzy mogą być rozpraszani przez ważne wydarzenia życiowe, co może odbijać się na ich pracy.
BadaniaZabiegi