Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Vanderbilt University w Nashville w stanie Tennessee sugerują, że powinniśmy uważać na to, co mówimy, gdy ktoś śpi obok. Uszy nadal pracują i rejestrują dźwięki.
Naukowcy badali dzieci w wieku przedszkolnym podczas snu. Maluchy były podłączane do przenośnego urządzenia EEG, a następnie odtwarzano trzy bezsensowne słowa. Kiedy dzieci się obudziły, znów były podłączone do urządzenia EEG, a naukowcy odtworzyli serię różnych słów – w tym te bezsensowne z drzemki. Mózgi dzieci wykazywały pozytywne oznaki, gdy usłyszały słowa kluczowe, wskazując, że były w stanie rozpoznać dźwięki testowe, które odtwarzano w czasie snu. Oznacza to, że podczas snu dzieci nadal przetwarzały informacje dźwiękowe.
Jednym z celów badań było lepsze zrozumienie, w jaki sposób rozwijają się mózgi dzieci i czy wciąż rejestrują informacje podczas snu. Ale tak naprawdę ta wiadomość może przydać się każdemu z nas, bowiem nigdy nie wiadomo, czy mózg osoby, która śpi obok, rejestruje dźwięki.
Czytaj też:
Wiesz, co dzieje się z twoim zdrowiem, gdy za dużo śpisz?