-
Zamiast klocków – przyłbice. Lego przestawia produkcję
Producent zabawek postanowił wspomóc medyków w Danii (i nie tylko), więc przestawił produkcję na najpotrzebniejszy dziś sprzęt medyczny do zwalczania pandemii Covid-19.
KoronawirusChoroby -
Niepokojące doniesienia: Zwiększona liczba infekcji może wskazywać na przyszłą diagnozę raka
Jak wynika z najnowszych badań naukowych, u pacjentów onkologicznych częściej występowały infekcje w latach poprzedzających diagnozę raka. Analizę opublikowano na łamach Cancer Immunology Research, czasopiśmie American Association for...
ChorobyBadania -
Atopowe zapalenie skóry a nowy koronawirus. Czy ci pacjenci są szczególnie narażeni?
Choć pozornie atopowe zapalenie skóry nie ma wiele wspólnego z nowym koronawirusem okazuje się jednak, że może stanowić pewne ryzyko w czasie pandemii, szczególnie jeśli współistnieje z astmą, a pacjent przyjmuje leki immunosupresyjne.
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Wiosenne porządki w domowej apteczce. Ile mogą być otwarte krople lub syrop?
Wiosenne porządki to także czas na sprawdzenie stanu domowej apteczki. Czy wiesz, jak długo powinny być przechowywane otwarte krople, syrop lub inne leki? Warto wiedzieć, że nie zawsze istotna jest tylko data ważności preparatu.
ChorobySonia Młodzianowska -
Czy leki bez recepty (OTC) są bezpieczne dla kierowców?
Chociaż leki bez recepty są powszechnie dostępne i często stosowane jako leki na ból głowy, stawów czy brzucha, to niektóre z nich mogą niekorzystnie wpływać na prowadzenie samochodu. Po zażyciu jakich leków nie należy wsiadać za...
ChorobySonia Młodzianowska -
Przewlekle przyjmujesz leki przeciwbólowe? 6 zasad, których musisz przestrzegać
Chorzy, którzy najczęściej przewlekle przyjmują leki przeciwbólowe, zwykle mają chorobę zwyrodnieniową stawów, bóle krzyża lub bóle głowy. Dolegliwości te trwają minimum 3 miesiące i znacznie obniżają jakość życia, dlatego leki często są...
ChorobySonia Młodzianowska -
Jad pająka do uśmierzenia bólu i to bez skutków ubocznych? Nowe odkrycia
Cząsteczki jadu tarantuli mogą być stosowane jako alternatywa dla opioidowych środków przeciwbólowych dla osób zmagających się z przewlekłym bólem.
ChorobyBadania -
Koronawirus. Pacjenci chorzy na hemofilię potrzebują dziś bezpieczeństwa
– Tegoroczny Światowy Dzień Chorych na Hemofilię obchodzimy w wyjątkowych okolicznościach. Pandemia SARS-CoV-2 stwarza nowe wyzwania w leczeniu i pokazuje jak wiele musimy jeszcze zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo i ciągłość opieki nad...
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Eksperymentalny lek daje nadzieję na zapobieganie nawrotom raka
Lek, który może być dobrze tolerowany przez pacjentów i zapobiega nawrotom raka u myszy, został zidentyfikowany przez naukowców z Francis Crick Institute.
ChorobyBadania -
Brazylijczycy twierdzą, że mają lek na koronawirusa. Skuteczność? 94 proc.
Minister nauki i technologii Brazylii Marcos Pontes powiedział, że naukowcy z tego kraju opracowali skuteczny w 94 proc. lek przeciw COVID-19. Preparat, który ma być testowany w maju, powstał w laboratorium w Sao Paulo.
BadaniaKoronawirus -
Naukowcy: Remdesivir jest skuteczny przeciwko kluczowemu enzymowi koronawirusa, który powoduje COVID-19
Naukowcy z University of Alberta wykazali, że remdesivir jest bardzo skuteczny w hamowaniu mechanizmu replikacji koronawirusa, który powoduje COVID-19. Wyniki analiz zostały opublikowane na łamach „Journal of Biological Chemistry”.
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
W czasie pandemii inne choroby nie mają wakacji. Nie bój się prosić o pomoc
Choć służba zdrowia pracuje teraz inaczej, szeroko korzystając z dobrodziejstw telemedycyny, to bezpośredni kontakt z personelem medycznym nie jest zarezerwowany tylko dla pacjentów podejrzanych o COVID-19. W razie bezpośredniego...
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyBadania -
Gdzie kupić maseczkę i ile trzeba za nią zapłacić?
Od czwartku (16 kwietnia) wchodzi w życie obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Klienci rzucili się po maseczki – jedno- i wielorazowego użytku. Sprawdziliśmy ich ceny w różnych punktach.
Koronawirus -
Koniec z tyciem po menopauzie? Naukowcy na tropie nowych metod terapeutycznych
Większość kobiet w okresie okołomenopauzalnym przybiera na wadze. Biolodzy UCLA ujawniają wzajemne oddziaływanie między estrogenem a kluczowym genem, dzięki czemu być może uda się kobietom uchronić przed tym zjawiskiem.
BadaniaChorobyZabiegi -
Nowe terapie dla osób z cukrzycą typu 2 i chorobami serca. Czy są skuteczne?
Cukrzyca typu 2 (T2D) wpływa na opcje leczenia pacjentów z chorobą wieńcową (CAD) i T2D, zgodnie z nowym oświadczeniem naukowym American Heart Association, opublikowanym w sztandarowym czasopiśmie Circulation. Oświadczenie naukowe...
CukrzycaChorobyZabiegiBadania -
Warszawa. Szpital MSWiA rozwija projekt podawania osocza ozdrowieńców chorym na COVID-19
Projekt podawania osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na chorobę COVID-19 rozwijany jest w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. "Pierwsi ozdrowieńcy oddadzą swoje osocze już po Świętach Wielkanocnych" – poinformowała placówka.
KoronawirusChoroby -
Model komputerowy przewiduje, jak leki wpływają na rytm serca
Naukowcy z UC Davis Health opracowali model komputerowy do badania leków pod kątem niezamierzonych działań niepożądanych ze strony serca, zwłaszcza ryzyka arytmii.
ChorobyBadania -
Koronawirus a choroby zapalne jelit. Nowe wytyczne Amerykańskiego Stowarzyszenia Gastroenterologicznego
Amerykańskie Towarzystwo Gastroenterologiczne (AGA) opublikowało nowe wytyczne COVID-19 dla gastroenterologów, leczących pacjentów z chorobą zapalną jelit (IBD).
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyAlicja Kowalczyk -
Naukowcy wykorzystują nanotechnologię do opracowania nowego leczenia endometriozy
Naukowcy opracowali precyzyjne, oparte na nanotechnologii leczenie, aby złagodzić problemy związane z bólem i płodnością wynikające z endometriozy, częstego stanu ginekologicznymu u kobiet w wieku rozrodczym.
ChorobyBadania -
Choroby cywilizacyjne, czyli jakie? Prawdopodobnie masz choć jedną
Choroby cywilizacyjne to zmora naszych czasów, gdyż odpowiadają aż za 80 proc. wszystkich zgonów na świecie. Rozwojowi tych schorzeń sprzyja szybkie tempo życia, siedzący tryb pracy oraz nieodpowiednia dieta. Co trzeba wiedzieć o...
ChorobySonia Młodzianowska -
Czy lek niszczący skrzepy może uratować życie pacjentom korzystającym z respiratorów?
Cykl krzepnięcia krwi i stanów zapalnych może przyczyniać się do trudności w oddychaniu u niektórych pacjentów z COVID-19. Najbliższe badanie kliniczne oceni, czy rodzaj leku już zatwierdzonego do zapobiegania zakrzepom krwi po zawale...
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby