O wyjątkowej operacji kręgosłupa donosi „Medyk Białostocki”, gazeta Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 23-letnią kobietę, która cierpi na skoliozę idiopatyczną młodzieńczą w Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku (kierowanej przez dr. hab. Łysonia) zoperował znany specjalista z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego – dr n.med. i n. o zdr. Paweł Grabala. To – jak podkreśla gazeta – ceniony w Polsce i w świecie ortopeda, który zajmuje się kompleksowym leczeniem operacyjnym deformacji kręgosłupa u dzieci i młodzieży. Dzięki temu interdyscyplinarny zespół specjalistów mógł kompleksowo zająć się pacjentką z chorym kręgosłupem.
Operacja kręgosłupa była jedynym wyjściem
U chorej skolioza bardzo się pogłębiła w czasie okresu dojrzewania i szybkiego wzrostu. „U tej pacjentki deformacja przekroczyła 50 stopni, pojawiły się dolegliwości bólowe. Jedyną opcją poprawy jakości życia i wyglądu sylwetki była operacja” – tłumaczy cytowany przez „Medyka Białostockiego” dr Paweł Grabala. Jak dodał, zwykle przy deformacjach do 40 stopni nie stosuje się operacji, a inne metody korekty wady – dlatego wcześniej kobieta nie kwalifikowała się do zabiegu.
13 śrub i dwa pręty w kręgosłupie
Podczas operacji zespół zrobił korekcję i stabilizację tylną kręgosłupa piersiowo-lędźwiowego. Jak pisze gazeta uniwersytecka, metoda polega na zespoleniu i usztywnieniu sąsiednich kręgów objętych implantami tak, aby doszło do zrostu kostnego. W kręgosłupie lekarze zamocowali 13 śrub i 2 pręty i skorygowali skrzywienia. Jak podkreślają, po zakończeniu rehabilitacji pacjentka ma szansę wrócić do normalnego życia.
Pierwsza taka operacja w Klinice Neurochirurgii USK w Białymstoku to także szansa dla kolejnych pacjentów. „Liczymy, że dzięki współpracy z ortopedami stworzymy nową jakość w chirurgii kręgosłupa. Możemy się wiele od siebie nauczyć. Liczę też, ze oprócz operacji skolioz będziemy mogli znacznie poszerzyć spektrum zabiegów wykonywanych w różnych schorzeniach kręgosłupa” – podkreśla dr hab. Tomasz Lyson, szef Kliniki Neurochirurgii USK.
facebookCzytaj też:
Jeszcze tydzień temu „z bólu gryzł palce”. Lekarz: Pacjenci nie wiedzą, że mogą z tego korzystaćCzytaj też:
Pięć sposobów na zdrowy kręgosłup. Najlepiej stosuj je wszystkie