Posiadanie smartfonów jest powszechne, a około jednej trzeciej dorosłych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii używa monitorów aktywności i aplikacji fitness. Jednak dotychczasowe recenzje tych aplikacji i trackerów nie przyniosły spójnych wyników. Nie skupili się też na zdrowych dorosłych i na najnowocześniejszej technologii.
Aby wypełnić te luki w wiedzy, naukowcy przeszukali bazy danych badawczych, szukając odpowiednich badań opublikowanych między styczniem 2007 r. a styczniem 2020 r. a udziałem zdrowych osób w wieku od 18 do 65 lat bez chorób przewlekłych.
Znaleźli 35 odpowiednich badań porównawczych, obejmujących łącznie 7454 osób, z czego 2107 (28%) stanowiły kobiety. Okres interwencji trwał od 2 do 40 tygodni, średnio 13 tygodni.
Aktywność fizyczna wspierana aplikacjami
Zebranie danych z 28 z tych badań wykazało, że w porównaniu z innymi podejściami, aplikacje na smartfony lub narzędzia do śledzenia aktywności zwiększyły aktywność fizyczną średnio o 1850 kroków dziennie. Siedem dalszych dodatkowych analiz danych wykazało również, że aplikacje na smartfony i urządzenia śledzące aktywność znacznie zwiększyły poziom aktywności fizycznej.
Aplikacje i programy śledzące, które zawierały również wiadomości tekstowe zawierające podpowiedzi i wskazówki oraz dostosowane funkcje, były bardziej skuteczne. Niektóre elementy, takie jak wyznaczanie celów, planowanie i zadania stopniowane według stopnia trudności, były istotnie związane z wyższym poziomem skuteczności.
Naukowcy przyznają, że uwzględnione badania różniły się projektem i metodami, a jakość wahała się od niskiej do umiarkowanej. Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielką liczbę zaangażowanych kobiet, wyniki mogą nie mieć szerokiego zastosowania w przypadku obu płci.
Czytaj też:
Pandemia zamknęła cię w domu? Znajdź motywację do ćwiczeń dzięki kilku prostym sposobom