Sygnały świadczące o niedopasowaniu seksualnym najczęściej pojawiają się na samym początku przejścia na „wyższy poziom wtajemniczenia” relacji pomiędzy partnerami. Pierwsze kontakty seksualne w związku mogą być nieco „nieporadne”, co jest związane z poznawaniem potrzeb drugiej połówki, jednak kiedy problem nie mija, to warto zastanowić się, dlaczego i w jaki sposób go rozwiązać.
Co to jest niedopasowanie seksualne?
Niedopasowanie seksualne można porównać do często występującej i uniemożliwiającej zbudowanie zdrowej relacji niezgodności charakterów. Wprawdzie obydwa problemy dotyczą nieco innej płaszczyzny, jednak tak naprawdę, są bardzo podobne.
Niedopasowanie seksualne związane jest z różnym podejściem do seksu, odmiennymi temperamentami seksualnymi partnerów oraz nietypową budową anatomiczną, która także może spowodować, że w łóżku nie stworzymy zgranego duetu. Niektóre problemy z dopasowaniem seksualnym da się rozwiązać, pracując nad relacją, poznając potrzeby partnera i jasno komunikując potrzeby własne oraz eksperymentując i korzystając z różnych technik zwiększania satysfakcji seksualnej. Niestety, nie zawsze się to udaje i wówczas trzeba zdecydować, czy chcemy budować długotrwały związek, w którym seks nie zapewni satysfakcji jednego lub obojgu partnerów.
Co świadczy o niedopasowaniu seksualnym?
Sygnały niedopasowania seksualnego nie są trudne do rozpoznania nawet na początku relacji o charakterze seksualnym. Poniżej opisujemy 6 częstych „objawów” niedopasowania seksualnego, których nie można ignorować.
1. Problem z osiągnięciem satysfakcji seksualnej
Seks może być udany lub nie i choć warto pracować nad poprawą jakości życia erotycznego, to brak satysfakcji ze współżycia bardzo często jest oznaką niedopasowania partnerów pod wieloma względami. Udany związek nie musi opierać się jedynie na bliskości cielesnej; istnieją pary, dla których seks nie jest ważny, ale należą one do rzadkości. Jeżeli już na początku związku występują problemy z osiągnięciem satysfakcji seksualnej i nie są one spowodowane np. zaburzeniami na tle emocjonalnym, traumami i kompleksami, warto poszukać innych sygnałów, które mogą potwierdzić, że możemy mieć do czynienia z niedopasowaniem seksualnym.
2. Brak orgazmów
Brak orgazmów sam w sobie nie jest oznaką niedopasowania seksualnego. Problem pojawia się wówczas, gdy partnerowi lub partnerce jest obojętne to, czy druga strona została zaspokojona. Sygnałem niedopasowania seksualnego jest także przejawianie zachowań, które mają na celu zaspokojenie jedynie własnych potrzeb.
3. Różnice anatomiczne
Różnice anatomiczne to kolejny z sygnałów niedopasowania seksualnego. Nie muszą one ograniczać się tylko do męskiego problemu małego lub zbyt dużego członka, ale także mogą dotyczyć płci pięknej i być spowodowane zbyt luźną oraz za ciasną pochwą.
4. Za niskie lub za wysokie libido
Apetyt na seks jest uzależniony od działania wielu czynników, jednak wchodząc w bliższe relacje, możemy szybko zauważyć, czy mamy podobny temperament sensualny. Warto pamiętać, że inne potrzeby seksualne partnerów z czasem stają się przyczyną problemów z utrzymaniem zdrowej relacji oraz są częstym powodem rozpadu z pozoru trwałych związków.
5. Brak zainteresowania potrzebami drugiej strony
Fundamentem udanego seksu jest dawanie i branie, a nie jedynie ślepy wyścig do zaspokojenia własnych potrzeb seksualnych. Jeżeli jedna ze stron nie potrafi otworzyć się na potrzeby drugiej, przejawia egoistyczne i nieakceptowalne zachowania, to mamy do czynienia z sygnałem, że lepiej poszukać innego partnera lub partnerki.
6. Bierność w życiu erotycznym
Bierne podejście do seksu także może być oznaką niedopasowania seksualnego. Jeżeli jedna strona oczekuje czegoś więcej niż jedynie mechanicznego współżycia, które więcej ma wspólnego z obowiązkiem niż dawaniem i branym przyjemności, to rokowania na udany związek nie są pomyślne.
Niedopasowania seksualnego nie można bagatelizować, ślepo wierząc w to, że za jakiś czas wszystko się ułoży. Jeżeli szczera rozmowa, komunikowanie swoich potrzeb oraz otwartość na potrzeby drugiej strony nie przyniosą oczekiwanych efektów, to trzeba poważnie zastanowić się nad tym, czy warto wchodzić w stały związek i planować założenie rodziny.Czytaj też:
Rzadki seks w związku – jakie są przyczyny? Co robić?