Według danych przedstawionych przez Krajowy Rejestr Nowotworów, w Polsce co roku odnotowuje się ponad 160 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory złośliwe, a także 100 tysięcy zgonów. W naszym kraju choroba ta stanowi drugą przyczynę zgonów, zaraz po chorobach układu krążenia. Wczoraj (22.05.2023 r.) minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że pacjenci onkologiczni otrzymają specjalne wsparcie. „Od dziś w całym kraju, w ośrodkach onkologicznych pomagają pacjentom specjalni koordynatorzy” – powiedział szef resortu zdrowia. Wynika to z wprowadzonej ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.
Zmiany w związku z ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej
20 kwietnia weszła w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej, a co za tym idzie – nowy model zarządzania opieką onkologiczną w Polsce. Udzielanie świadczeń ma być dzięki temu znacznie bardziej usprawnione. Zakłada on, że każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, otrzyma opiekę onkologiczną, która będzie oparta na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Podczas poszczególnych etapów leczenia pacjenta współpracować mają specjaliści z różnych dziedzin, a osoby chore mają wspierać także specjalni koordynatorzy. Zmiana ta ma poprawić wyniki leczenia nowotworów w Polsce oraz polepszyć organizację procesu diagnostyki i terapii. Obowiązkiem podmiotów w Krajowej Sieci Onkologicznej będzie wyznaczenie koordynatora dla każdego pacjenta.
20 maja każdy szpital wchodzący do sieci onkologicznej będzie musiał mieć koordynatora, w skali kraju powinno się ich pojawić docelowo 700 – mówił pod koniec kwietnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Opieka koordynatora dla pacjentów onkologicznych wchodzi w życie
Przepis ustawy o koordynatorach dla pacjentów chorych onkologicznie zaczął obowiązywać 20 maja 2023 roku. Adam Niedzielski dwa dni później oficjalnie poinformował, że wchodzi on w życie.
„Od dziś w całym kraju, w ośrodkach onkologicznych pomagają pacjentom specjalni koordynatorzy. Ich rolą jest prowadzenie »za rękę« pacjenta przez cały proces leczenia. Tylko we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Onkologii jest ich 27, a kieleckim Świętokrzyskim Centrum Onkologii – 12. Opieka onkologiczna w Polsce wchodzi na poziom wyżej” – napisał na Twitterze Adam Niedzielski.
Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska już wcześniej informował, że rząd na zatrudnienie koordynatorów w ośrodkach onkologicznych przeznaczył ponad 84 miliony złotych. „Zgodnie z ustawą, wszystkie ośrodki z automatu zostały wdrożone do sieci onkologicznej, ale w ciągu najbliższego roku będziemy przeprowadzać ich weryfikację. Jeśli ośrodki nie wywiążą się z tego obowiązku zatrudnienia koordynatorów, będziemy oceniać, czy dana placówka powinna wejść do docelowej sieci onkologicznej” – wyjaśnił.
Jakie są zadania koordynatora dla pacjentów onkologicznych?
Specjalni koordynatorzy mają towarzyszyć pacjentom onkologicznym w procesie leczenia. Ich rolą jest bycie wsparciem dla osoby, która dowie się o chorobie. Pacjent w takiej sytuacji może mieć wiele pytań, potrzebować rozmowy na temat choroby. Koordynator udzieli mu niezbędnych informacji. Koordynator nadzoruje cały proces leczenia osoby chorej i pozostaje z nią w kontakcie. Ma być to swego rodzaju „przewodnik” pacjenta po systemie opieki zdrowotnej, do którego zadań będzie należało między innymi:
- umawianie terminów niezbędnych badań,
- przygotowywanie pacjenta do konsylium lekarskiego,
- rozwiewanie wątpliwości pacjenta w kwestii leczenia i wyjaśnianie mu niezrozumiałych pojęć,
- pomoc w przygotowaniu do wizyt lekarskich,
- wydanie pacjentowi niezbędnych materiałów edukacyjnych.
Warto zaznaczyć, że tacy koordynatorzy nie są lekarzami. Ich zadaniem będzie odciążenie personelu medycznego w niektórych obszarach i pełnienie roli łącznika między pacjentem a lekarzem. Do ich obowiązków należeć będzie informowanie oraz edukowanie osób, którym została postawiona diagnoza onkologiczna.
Jak wynika z przepisów, koordynator to osoba zatrudniona „na podstawie stosunku pracy lub innego niż stosunek pracy stosunku prawnego w Specjalistycznym Ośrodku Leczenia Onkologicznego", którego zadaniem będzie „udzielanie świadczeniobiorcy informacji o organizacji diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego oraz ich koordynacja na poszczególnych etapach opieki onkologicznej”.
Czytaj też:
Pionierska operacja w Szczecinie: wszczepiona proteza kości będzie rosła razem z dzieckiemCzytaj też:
Czy komórki rakowe rozwijają się podczas snu? Zaskakujący wynik badań