Odzież uciskowa, lub inaczej kompresyjna, to elastyczna, dopasowana tkanina, którą nosi się na ramionach, nogach lub biodrach podczas lub po wysiłku fizycznym. Ich stosowanie jest bardzo popularne, ponieważ uważa się, że poprawiają regenerację mięśni po ćwiczeniach. Taką odzież stosują między innymi biegacze, rowerzyści czy piłkarze.
Czy odzież kompresyjna rzeczywiście działa?
Międzynarodowy zespół badawczy, kierowany przez Jánosa Négyesi z Uniwersytetu w Tohoku w Japonii, przeprowadził przegląd dotychczasowych badań, aby ocenić, czy rzeczywiście odzież uciskowa pomaga w regeneracji mięśni. Warto podkreślić, że tego typu przeglądy syntetyzują dane ze wszystkich odpowiednich badań i zajmują najwyższe miejsce w piramidzie medycyny opartej na dowodach.
Co się okazało w przypadku działania odzieży kompresyjnej? W przeciwieństwie do wyników uzyskanych w indywidualnych badaniach, dane metaanalityczne sugerują, że noszenie odzieży uciskowej podczas lub po treningu nie ułatwia regeneracji mięśni.
– Nawet dane z naszego poprzedniego badania potwierdzają pogląd, że taka odzież może potencjalnie zmniejszyć utratę siły po intensywnym treningu – powiedział dr Négyesi. – Jednak gdy zsyntetyzowaliśmy dane ze wszystkich odpowiednich badań, nie stwierdziliśmy wpływu odzieży uciskowej na odzyskiwanie siły – nawet biorąc pod uwagę rodzaj ćwiczeń oraz czas i miejsce zastosowania odzieży uciskowej – tłumaczył.
Dlaczego badania dotyczące odzieży kompresyjnej są sprzeczne?
Autorzy badania uważają, że jest to doskonały przykład sprzecznych wyników indywidualnych badań i dowodów metaanalitycznych. Dlatego naukowcy powinni zachować ostrożność przy wyciąganiu bezpośrednich wniosków z wyników swoich badań. Co to oznacza w praktyce? Zdaniem badaczy, praktycy, sportowcy, trenerzy i fizjoterapeuci powinni ponownie rozważyć odzież uciskową jako sposób na regenerację mięśni i szukać alternatywnych metod.
Czytaj też:
Te ćwiczenia powinien wykonywać każdy dorosły. Zajmą tylko kilka minut