Najnowsze badania dowodzą, że zmiany w stylu życia zapobiegają chorobom cywilizacyjnym, które odpowiadają za starzenie organizmu, choroby i przedwczesną śmierć. Stosując się do zaleceń lekarzy, możesz wydłużyć sobie życie nawet o 14 lat. Wystarczy sześć prostych kroków.
Lekarze wskazują, że chociaż średnia długość życia w ostatnich czasach wzrasta, to jednak jakość życia w kontekście dobrego zdrowia, wciąż jest zbyt niska. Stwierdzili, że choroby serca, a także cukrzyca, które są uznawane za najbardziej powszechne, mają ścisły związek ze stylem życia i niewłaściwymi nawykami.
„Choroby serca czy cukrzyca napędzane są naszym stylem życia i mają związek z przedwczesnym starzeniem się. Te stany są powiązane z krótszymi telomerami – ochronnymi nasadkami na końcach naszego DNA – które powodują, że komórki przestają się dzielić lub umierają, gdy stają się zbyt krótkie, co coraz częściej zdarza się, gdy się starzejemy” – powiedział dr Noel Young, specjalista ds. innowacji klinicznych w wywiadzie dla express.co.uk.
Wprowadź te nawyki, wydłużą ci życie
- Zadbaj oto, żeby twoja dieta była bogata w błonnik. Błonnik reguluje poziom cukru we krwi, wspiera perystaltykę jelit, ale też odpowiada za prawidłowy mikrobiom jelitowy i chroni przed niektórymi nowotworami układu pokarmowego;
- Utrzymuj prawidłową masę ciała. Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że aż 200 tys. zachorowań na nowotwory rocznie związana jest z otyłością;
- Zerwij z używkami, a szczególnie z paleniem tytoniu i piciem alkoholu;
- Zmień tryb życia. Badania dowodzą, że siedzący tryb życia podnosi ryzyko chorób układu krążenia i nowotworów, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń metabolicznych, w tym nadwagi oraz otyłości. Siedzący tryb życia powoduje też utratę masy mięśniowej i podnosi ryzyko wystąpienia problemów ze stawami i osteoporozy.
- Bądź aktywny! Specjaliści wskazują, że codzienna aktywność fizyczna wykonywana przez co najmniej 30 minut chroni przed wieloma chorobami;
- Nie stresuj się! Chociaż mówi się, że krótkotrwały może mieć działanie dopingujące czy motywujące, to jednak gdy towarzyszy nam na co dzień, nie daje żadnych korzyści. Badania dowodzą, że długotrwały stres odbija się na zdrowiu fizycznym oraz psychicznym, nasila stany depresyjne i nerwice. Osłabia odporność, przyczynia się do m.in. do zawału serca, chorób układu pokarmowego, w tym wrzodów żołądka, może też prowadzić do rozwoju cukrzycy.
Czytaj też:
Chcesz być zdrowy i dłużej żyć? Pij dwie filiżanki tego napoju dziennie
Źródło: WP abc Zdrowie