Syrop z pokrzywy to naturalny środek pomagający nie tylko oczyścić organizm z toksyn i pozbyć się złogów, ale też wzmocnić go po chorobie. Od dawna stosuje się go w czasie rekonwalescencji ze względu na jego prozdrowotne działanie. Co warto wiedzieć o tym środku i jak go przygotować?
Czym jest syrop z pokrzywy?
Syrop z pokrzywy to naturalny syrop, który uzyskuje się z liści rośliny. Przygotowanie go jest proste, a efekty mogą być wspaniałe, dlatego warto zrobić go w domu i sięgać po niego zimą, gdy częściej jesteśmy narażeni na infekcje i choroby. Syrop z pokrzywy stosuje się w ziołolecznictwie do poprawy wyników morfologii i przywrócenia równowagi w organizmie po chorobie.
Właściwości syropu z pokrzywy
Syrop z pokrzywy pomaga:
- przywrócić siły po chorobie
- wzmocnić organizm
- poprawić liczbę czerwonych krwinek
- oczyścić organizm ze złogów i toksyn
- poprawić działanie układu moczowego
- oczyścić pęcherz
- wzmocnić pracę układu immunologicznego
- zwalczyć przeziębienie
Stosowanie syropu
Po syrop z pokrzywy powinny sięgnąć osoby, które często cierpią na nawracające infekcje układu moczowego. Pokrzywa działa moczopędnie, dlatego jest znakomitym środkiem pomagającym przywrócić równowagę w układzie moczowo-płciowym. Może pomóc oczyścić pęcherz, dzięki czemu zapobiega nawracaniu infekcji.
Oprócz tego syrop z pokrzywy korzystnie oddziałuje na hemoglobinę, dlatego zaleca się go osobom, które przeszły ciężką chorobę lub infekcję i chcą wzmocnić swoje siły witalne. W ziołolecznictwie od wieków był wykorzystywany właśnie w celu przywrócenia sił.
Syrop z pokrzywy znakomicie też wzmacnia układ immunologiczny i stymuluje go do walki z wirusami, dlatego może pomóc zwalczyć objawy przeziębienia czy infekcji górnych dróg oddechowych.
Jak zrobić syrop z pokrzywy?
Aby zrobić syrop z pokrzywy, potrzeba garść liści pokrzywy, 0,5 litra wody i 3 łyżki miodu. Liście opłukujemy, wkładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy. Gdy woda zacznie wrzeć, zestawiamy z ognia i odstawiamy na bok pod przykryciem. Następnie odcedzamy, drugi raz gotujemy i dodajemy miód. Przelewamy do buteleczki.
Czytaj też:
Ziołomiody – czym się różnią od miodów i jakie mają właściwości?
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.