Przebarwienia na twarzy są nieestetyczne i odbierają pewność siebie. Mogą powstawać na skutek działania różnych czynników, m.in. niektórych leków, nieodpowiedniego stosowania inwazyjnych kosmetyków, wystawiania skóry na słońce. Niekiedy do ich powstania przyczyniają się również zaburzenia hormonalne. Co robić, by pozbyć się przebarwień na twarzy i jak im zapobiegać?
Czym są zmiany pigmentacyjne?
Przebarwienia na twarzy to zmiany, które powstają na skutek nieprawidłowego wydzielania melaniny w skórze. Jeśli barwnik zaczyna być wydzielany w zbyt dużych ilościach, tworzą się plamy lub piegi.
Mogą one mieć kolor żółty, pomarańczowy czy też brązowy. Gdy jest ich dużo, nie udaje się ich zamaskować podkładem ani makijażem. Często stają się przyczyną kompleksów i odbierają pewność siebie.
Jak powstają?
Do powstawania przebarwień i plam na skórze przyczyniają się:
- nadmierna ekspozycja skóry na słońce
- przyjmowanie niektórych leków
- przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych
-
zaburzenia hormonalne
- choroby tarczycy
- choroby jajników
- ciąża
- menopauza
Jak zapobiegać powstawaniu plam?
Podstawowym sposobem, pozwalającym zapobiegać powstawaniu zmian na skórze, jest ochrona przed promieniami słonecznymi. Przed każdym wyjściem na dwór, spacerem lub wycieczką na plażę, warto pamiętać o nałożeniu kremu z wysokim filtrem UVA. Najlepiej, by był to filtr 50 SPF, który osłoni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Jak pozbyć się zmian?
Jeśli przebarwień jest niewiele, warto spróbować usunąć je domowymi sposobami. Świetnie sprawdza się... sok z cytryny, który ma działanie wybielające i rozjaśniające skórę. Dobre efekty może przynieść też stosowanie maseczek z ogórka czy z sody oczyszczonej.
Sposoby na przebarwienia
1. Maseczka z cytryny
Maseczka z cytryny działa bardzo skutecznie, jeśli jest regularnie stosowana. Aby ją przyrządzić wystarczy połączyć ze sobą sok z połówki z cytryny z 3 łyżkami miodu i plastrem imbiru. Można dodać do tego również sok z jabłka, który także wykazuje działanie rozjaśniające skórę.
Taką maseczkę trzymamy na skórze twarzy około 10 minut, a następnie zmywamy ją tonikiem lub żelem oczyszczającym. Dla regularnych efektów warto ją stosować 2 razy w tygodniu.
2. Maseczka z sody oczyszczonej
Taka maseczka może nie pachnie najlepiej, ale działa bardzo skutecznie. Soda oczyszczona rewelacyjnie rozjaśnia przebarwienia i poprawia kondycję skóry. Ma działanie przeciwbakteryjne, dlatego dobrze działa na skórę tłustą czy trądzikową.
Do maseczki z sody warto dodać sok z cytryny. Aby ją zrobić, wystarczy dodać do siebie 1 łyżkę sody oczyszczonej do soku z połówki cytryny. Taką pastę nanosimy na twarz na 10 minut i zmywamy. Podobnie jak maskę z cytryny, trzeba stosować ją regularnie, by cieszyć się rozjaśnioną i zdrową cerą.
3. Maseczka z ogórka
Ogórek to warzywo, które nie tylko doskonale tonizuje i odświeża skórę, ale również rozjaśnia ją, nawilża i regeneruje. Często jest dodatkiem do kosmetyków do cery trądzikowej, ponieważ działa także antybakteryjnie i zapobiega namnażaniu się pryszczy oraz stanów zapalnych.
Do przygotowania maseczki, potrzebna jest połowa ogórka, 1 łyżka jogurtu naturalnego i sok z połowy cytryny. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, nakładamy na twarzy i pozostawiamy na 10 minut. Następnie zmywamy, przemywamy skórę tonikiem (może być również ogórkowy lub cytrynowy, by wspomóc rozjaśnianie przebarwień) i nakładamy ulubiony krem na twarzy.
Zabiegi kosmetyczne
Jeśli przebarwienia nie znikają na skutek stosowania domowych sposobów, warto udać się do gabinetu kosmetycznego. Kosmetyczka zastosuje peeling do twarzy, który pomoże usunąć zmiany pigmentacyjne. Często zawiera on kwasy, które złuszczają naskórek i odsłaniają zdrowe warstwy skóry.
Silne przebarwienia można również usunąć za pomocą lasera. Sposób leczenia skóry dobiera kosmetolog w porozumieniu z klientem.
Czytaj też:
Kwas salicylowy – na zaskórniki, bakterie, grzybicę. Jak działa?