Nad tym przełomowym projektem pracowali okuliści z Polski i Niemiec pod przewodnictwem prof. Roberta Rejdaka, szefa kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jak podaje RMF24.pl, prace nad tabletką i związkiem - nutraceutykiem o nazwie Cytykolina - trwały 20 lat. – Tabletka nie zastąpi dotychczasowych metod, czyli kropli, zabiegów chirurgicznych, mikrochirurgicznych, które również mocno poszły do przodu – mówił dla RMF FM prof. Rejdak. Podkreślił również, że każdy po 40. roku życia powinien się przebadać, bowiem choroba ma do pewnego momentu „bardzo cichy przebieg”.
Na tym jednak nie koniec pracy naukowców. Teraz zespół pod kierownictwem prof. Rejdaka bada, czy tabletka mogłaby być stosowana profilaktycznie. Chodzi o osoby, u których stwierdzono większe ryzyko zachorowania na jaskrę.
Jaskra to choroba, która polega na postępującym zaniku (tzw. neuropatia jaskrowa). Zmiany zanikowe w nerwie wzrokowym są nieodwracalne i bez leczenia powodują stopniowo pogłębiającą się utratę wzroku.