Problemy z pamięcią
Osoby, które regularnie piją alkohol mogą zauważyć u siebie problemy z pamięcią krótkotrwałą. Wspomnienia wczorajszego dnia będą rozmyte i niekompletne.
Udar
Nie od dziś wiadomo, że alkohol podnosi ciśnienie krwi. Jeśli stale utrzymuje się na wysokim poziomie, może doprowadzić do udaru mózgu. Jednoczesne spożywanie alkoholu i przyjmowanie leków na nadciśnienie nie jest najlepszym pomysłem. Czasem okazuje się, że całkowita rezygnacja z napojów wyskokowych pomaga na stałe obniżyć ciśnienie.
Czytaj też:
Tak ciało ostrzega cię przez zawałem. Masz mało czasu!
Depresja
Toksyny i chemikalia, znajdujące się w alkoholu mają niekorzystny wpływ na neuroprzekaźniki, odpowiedzialne za dobry nastrój. Chociaż może się wydawać, że po jednym czy dwóch drinkach czujemy się lepiej, przy regularnym piciu zauważymy u siebie pogorszenie stanu psychicznego i pierwsze objawy depresji. Jeszcze gorzej, gdy w takich chwilach próbujemy poprawić sobie humor kolejną butelką wina.
Kardiomiopatia alkoholowa
W wyniku regularnego picia dochodzi do osłabienia serca. Nie może ono pompować natlenionej krwi i rozprowadzać jej w obrębie organizmu. To z kolei zaburza pracę innych organów wewnętrznych.
Alkoholowe zapalenie wątroby
Jest skutkiem intensywnego, regularnego picia. Może wynikać np. z nagromadzenia się tłuszczu w wątrobie. W skrajnych przypadkach dochodzi do marskości wątroby.
Zapalenie trzustki
Alkohol zaburza również pracę trzustki, powodując, że enzymy trawienne wydzielane są do wewnątrz, a nie do jelita cienkiego.
Nadwaga i otyłość
Alkohol sam w sobie jest prawdziwą bombą kaloryczną. Ponadto pobudza apetyt, co skutkuje podjadaniem. Popijając piwo, chętniej sięgamy po niezdrową żywność.
Czytaj też:
Dobroczynne właściwości afrykańskiej diety
Nowotwory
Wraz z każdym kolejnym drinkiem czy lampką wina do naszego organizmu dostają się toksyny, które niekorzystnie wpływają na różne komórki. Może to doprowadzić do powstania nowotworu. Ogromne znaczenie mają też wolne rodniki, które sprzyjają rozwojowi chorób nowotworowych.
Częste infekcje
Alkohol osłabia układ immunologiczny, poprzez zakłócanie produkcji białych krwinek. Częste picie sprawia więc, że jesteśmy bardziej podatni na wszelkie infekcje.