Przyczyny bólu głowy często bywają nieoczywiste. Jeśli zmagamy się z uporczywym i nawracającym bólem głowy, często podejrzewamy najgorsze – np. guz mózgu. Tymczasem może się okazać, że nasze dolegliwości spowodowane są niewłaściwym stylem życia, złą dietą, nadmiernym spożyciem alkoholu lub odwodnieniem. Zanim więc zaczniemy się denerwować (co niewątpliwie tylko pogorszy stan), warto się zastanowić, czy nie popełniamy któregoś z tych kilku, podstawowych błędów.
Poznaj najczęstsze przyczyny bólu głowy:
Ból głowy a czerwone wino
Nie od dziś wiadomo, że alkohol powoduje szereg problemów ze zdrowiem. Tuż po spożyciu mogą pojawić się nudności, wymioty, zawroty głowy i oczywiście – ból głowy. Niektórzy ludzie wyjątkowo źle reagują na czerwone wino. Najprawdopodobniej za sprawą taniny – związku fenolowego, który znajduje się w winie. Każdy inny alkohol również może powodować bóle głowy, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne. W rezultacie ciśnienie krwi spada, a zwiększa się częstość akcji serca. Najpierw następuje spadek ciśnienia, a po pewnym czasie jego wzrost, co może skutkować bólem głowy.
Czytaj też:
Pijesz każdego dnia? 9 chorób, które mogą cię dopaść
Ból głowy a mięso
Jedzenie dużej ilości kupnych mięs i węglin może powodować ból głowy ze względu na azotany, dodawane w czasie ich produkcji. Te subtancje konserwujące mają chronić mięso przed szkodliwymi bakteriami. Azotany również rozszerzają naczynia krwionośne, powodując podobny mechanizm jak w przypadku spożycia alkoholu. Chociaż spożywanie wędlin rzadko powoduje silne bóle glowy, warto rozważyć taką możliwość.
Ból głowy a niewyspanie
Nieefektywny lub za krótki sen może być przyczyną bólu głowy. Szczególnie, jeśli dodatkowo dochodzi do tego silny stres. Jeżeli ból głowy pojawia się po nieprzespanej lub zarwanej nocy, najprawdopodobniej przyczyną jest właśnie zmęczenie. Warto zastanowić się, jakie zmiany w codziennym funkcjonowaniu ułatwią spokojny sen.
Ból głowy a posiłki
Zarówno odwodnienie, jak i niedożywienie czy zwykły głód mogą powodować bóle głowy. Kiedy nasz organizm dostaje niewystarczającą ilość płynów, dochodzi do zaburzenia gospodarki wodno–elektrolitowej. Ból głowy pojawia się także wtedy, gdy pomijamy posiłki. To jasny sygnał, że szkodzimy swojemu organizmowi. Często zdarza się, że ból głowy znika, gdy napijemy się lub coś zjemy.
Czytaj też:
Masz żółte zęby? To dlatego
Ból głowy a postawa ciała
Niewłaściwa postawa ciała może powodować ucisk na niektóre nerwy. To z kolei prowadzi do bólu głowy. Może się tak stać, gdy za długo siedzimy lub leżymy w niewłaściwej pozycji, ale też wynikać ze zwyrodnienia kręgosłupa. Osoby, które nie zmagają się z żadną chorobą przewlekłą i prowadzą higieniczny styl życia powinny wybrać się do ortopedy. Może się okazać, że w wyniku wady postawy dochodzi do nacisku nerwów.
Przyczyny bólu głowy są różne, jednak objawu tego nigdy nie wolno bagatelizować. Szczególnie, jeśli występuje regularnie i nagminnie. Niektóre przyczyny łatwo wyeliminować, choćby zmianą stylu życia, inne wymagają szczegółowej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia, ponieważ ból głowy może być objawem poważnej choroby.