Swędzenie odbytu może mieć wiele przyczyn. Jednak ich ustalenie bywa kłopotliwe, ponieważ niechętnie opowiadamy o tego typu dolegliwościach. Często nawet w gabinecie lekarza nie możemy zdobyć się na szczerość. Ponieważ jednak świąd odbytu jest uciążliwy i powoduje silny dyskomfort, zdarza nam się szukać informacji na własną rękę.
Większości z nas świąd odbytu kojarzy się z chorobą spotykają najczęściej wśród dzieci. Owsica jest chorobą wywoływaną przez pasożyty – owsiki ludzkie. Ponieważ bardzo łatwo się nią zarazić, to właśnie o niej myślimy w pierwszej kolejności. Warto jednak rozważyć różne przyczyny naszych dolegliwości.
Swędzenia odbytu nie wolno ignorować, ponieważ może być objawem poważniejszej choroby. Ponadto prowadzi do drapania, a to z kolei sprzyja występowaniu skaleczeń i drobnych ran, zwiększającym ryzyko różnych zakażeń. Dodatkowo rozprzestrzeniamy zarazki wokół siebie, dotykając różnych powierzchni brudnymi palcami.
Czytaj też:
Bakterie na rękach - czy podanie dłoni przekazuje zarazki?
Swędzenie odbytu – najczęstsze przyczyny
-
Nieodpowiednia higiena. Nieumiejętne podcieranie się po skorzystaniu z toalety może skutkować pozostaniem resztek kału i wilgoci w okolicy odbytu. Ale... przesada w drugą stronę również może spowodować podrażnienia i uszkodzenia delikatnej skóry.
-
Reakcje alergiczne. Stosowanie chusteczek i nawilżanego papieru u wrażliwych osób może spowodować reakcję alergiczną w okolicy odbytu. Podobnie może też zadziałać nowy proszek do prania lub płukania ubrań, żel lub mydło do higieny intymnej.
-
Nieodpowiednia bielizna. Okolice naszego krocza intensywnie się pocą. Noszenie bielizny ze sztucznych materiałów sprzyja podrażnieniom skóry. Za swędzenie odpowiedzialne mogą być także stringi i obcisła bielizna/ubrania.
-
Dieta. Spożywanie bardzo kwaśnych lub ostrych potraw może powodować podrażnienie odbytu, co objawia się pieczeniem i swędzeniem. Niektóre pokarmy mogą też powodować biegunkę, co sprzyja podrażnieniom skóry w tej okolicy.
-
Zakażenie. Swędzenie odbytu może być spowodowane infekcją grzybiczą lub zakażeniem świerzbowcem. W obu przypadkach warto pójść po pomoc do lekarza.
-
Owsica. To popularna choroba pasożytnicza wśród dzieci. Ludzie zarażają się poprzez połknięcie jaj, które mogą żyć przez dwa tygodnie na ludzkiej skórze, ubraniu, pościeli lub jedzeniu. Charakterystyczne w owsicy jest swędzenie w nocy. Przed chorobą najlepiej uchronić się poprzez przestrzeganie zasad higieny. Niestety bardzo często choroba przenoszona jest od jednej osoby na pozostałych domowników. Konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, o którym decyduje lekarz.
-
Hemoroidy i szczeliny odbytu. Powodują nie tylko swędzenie, ale także ból i trudności podczas wypróżniania. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, np. intensywnych krwawień i zakażeń. Jeśli podejrzewamy u siebie hemoroidy lub szczeliny odbytu, powinniśmy wybrać się do proktologa.
Swędzenie odbytu może być także objawem choroby nowotworowej w obrębie odbytu, skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, objawem choroby przewlekłej. Dlatego też nigdy nie wolno ignorować tej dolegliwości.
Czytaj też:
Codzienna higiena – które błędy popełniamy najczęściej?