Czy w czasie upałów lepiej zrezygnować z biegania? To pytanie z pewnością zadało sobie wiele osób, które słyszały o tragicznej śmierci studenta WAT-u. Śpieszymy wyjaśnić – ćwiczyć i biegać można, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.
Jak można się domyślić, studenci Wojskowej Akademii Technicznej, którzy zasłabli podczas biegania (czwarty student zmarł) cieszyli się raczej dobym zdrowiem, a intensywny wysiłek fizyczny nie był im obcy. Nie dziwi więc, że większość z nas zaczęło się zastanawiać, czy w czasie upałów nie lepiej zrezygnować z treningów. Odpowiedź na to pytanie jest szczególnie ważna dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem.
Jak biegać w czasie upałów, żeby sobie nie zaszkodzić?
Bieganie w upale może prowadzić do udaru, utraty świadomości oraz wyczerpania zasobów energetycznych. Zobacz jakich zasad należy przestrzegać biegając w upalne dni:
-
Zadbaj o ponadprzeciętne nawodnienie organizmu. Pij jak najwięcej nie tylko w czasie samego biegania, ale także w przed i po. Gdy za oknem panują wysokie temperatury zapotrzebowanie na wodę każdego z nas drastycznie wzrasta. Nawet nie wykonując żadnej aktywności intensywnie się pocimy. Jeśli więc decydujemy się na trening, musimy zadbać o nawodnienie organizmu przez cały dzień – od rana do wieczora, a nie tylko w czasie ćwiczeń.
-
Sięgaj po wodę mineralną lub napoje izotoniczne. Te drugie będą zdecydowanie lepsze, jeśli przygotujemy je samodzielnie w domu. Podpowiadamy, jak to zrobić.
-
W trakcie biegania możesz polewać się wodą, żeby dodatkowo schłodzić organizm.
-
Bezwzględnie pamiętać o kremie z filtrem przeciwsłonecznym.
-
Jeśli to możliwe, biegaj rano lub wieczorem, gdy temperatura jest zdecydowanie niższa, a słońce nie operuje tak intensywnie.
-
Załóż lekkie, przewiewne ubranie w jasnych barwach. Obowiązkowo miej nakrycie głowy.
-
Wybierz zacienione ścieżki, a najlepiej biegaj w lesie. Zdecydowanie unikaj otwartych przestrzeni i biegania po nagrzanej jezdni.
-
Jeśli trenujesz intensywnie, w okresie letnim dobrym rozwiązaniem może okazać się bieżnia na siłowni.
-
Godzinę przed treningiem zjedz lekko strawny posiłek z dodatkiem sodu (jest istotny dla pracy serca, ale też spowolni utratę wody z organizmu podczas treningu).
Czytaj też:
Kiedy jazda na rowerze może nam zaszkodzić?
Odchudzanie weekendowe - książka
Źródło: X-news / Zdrowie Wprost