Naukowcy uważali, że wielu pracowników nie doceniło tego, co rośliny oferują ze względu na stres związany z pracą, dlatego przeprowadzili eksperyment na pracownikach w firmie elektrycznej w Japonii i zaobserwowali ich zmiany w poziomie stresu przed i po kontakcie z roślinami. Wykazano, że liczba pracowników z wysokimi wynikami na test pomiaru niepokoju zmniejszyła się nieznacznie. Kolejne 27% pracowników w badaniu wykazało znaczny spadek tętna spoczynkowego.
Przeprowadzono wiele badań nad skutkami zdrowotnymi posiadania roślin domowych, ale większość z nich została przeprowadzona w laboratoriach lub w quasi-biurowych warunkach i obejmowała jedynie interakcje pasywne. Badanie to potwierdziło redukujący stres efekt celowego patrzenia na roślinę przez kilka minut i aktywnego angażowania się w opiekę nad nią w biurze, gdy pracownik czuł się zmęczony.
Wyniki sugerują, że gdyby pracodawcy aktywnie zachęcali pracowników do robienia 3-minutowych „przerw na naturę”, ich zdrowie psychiczne poprawiłoby się.
Czytaj też:
Jaka jest kondycja psychiczna pracowników w Polsce? Raport
Łagodzenie lęku
Aby zmierzyć zwykłe poziomy stresu pracowników w dniach, w których czuli się zmęczeni, naukowcy wykorzystali narzędzie pomiarowe o nazwie Indeks Inwentarza Stanu Lęku (STAI) i zarejestrowali tętno rano i wieczorem. Najpierw był tygodniowy okres kontroli bez roślin, podczas którego uczestnicy mierzyli puls sami, gdy czuli się zmęczeni, a następnie wznowili czytanie po trzech minutach patrzenia na pulpit.
Następnie uczestnikom powiedziano, jak podlewać i dbać o rośliny, i każdy wybrał jedną ulubioną. Podczas pozostałych dwóch tygodni badania pracownicy najpierw mierzyli tętno w tych samych warunkach, ale drugie czytanie nastąpiło po trzech minutach celowego patrzenia na roślinę umieszczoną na biurku. Wyniki STAI nieznacznie spadły po okresie interwencji, a także wzrosła liczba uczestników, których tętno obniżyło się po 3 minutach odpoczynku. Zmniejszenie częstości tętna świadczy o uspokojeniu współczulnego układu nerwowego, znanym jako reakcja organizmu na walkę lub ucieczkę.
Sądząc po pozytywnej informacji zwrotnej od około połowy uczestników, autorzy stwierdzili, że przywiązanie do własnej rośliny mogło przyczynić się do zmniejszenia stresu.
Jednak dbanie o rośliny nie zmniejszyło stresu wszystkich pracowników biorących udział w badaniu. Niektórzy pracownicy zauważyli wzrost częstości akcji serca lub lęku, a niektórzy nie zauważyli istotnych zmian. Aby uniknąć niepokoju uczestników, gdy ich rośliny zwiędły, autorzy utrzymywali więcej roślin w gotowości do zamiany. Niektóre osoby mogły przyzwyczaić się do roślin i o nie nie dbały..
Naukowcy wskazali niepokojący wskaźnik stresu i zaburzeń zdrowia psychicznego cierpiących w Japonii na pracowników jako motywację do prowadzenia badań. Jeśli nie możesz trzymać rośliny na biurku, możesz zrobić inne rzeczy, aby zmniejszyć stres podczas długich dni w pracy. Wyglądanie przez okno może mieć podobne skutki – lub krótki spacer na zewnątrz budynku. Regularne spędzanie czasu w przyrodzie jest zawsze dobrym pomysłem, według badań z 2019 r. Wystarczą dwie godziny tygodniowo, aby poprawić swoje zdrowie i samopoczucie.
Czytaj też:
Chorzy z biedy, czyli jak ubóstwo wpływa na zdrowie