Według definicji zdrowia przyjętej przez WHO zdrowie to dobrostan psychofizyczny, a nie tylko brak choroby. Wzrastająca zamożność społeczeństwa uświadamia potrzebę takiego dobrostanu. Jeśli niedoskonałości urody są źródłem naszego cierpienia, to trudno mówić o pełni zdrowia. Oczywiście potrzeby estetyczne i tolerancja niedoskonałości urody są bardzo różne. Są osoby, dla których rok bez operacji plastycznej jest rokiem straconym. Zdarzają się również takie, dla których mycie zębów to nadmierna dbałość o wygląd, a depilacja to czynność zbyteczna. Medycyna estetyczna to nie „kosmetyka z licencją na wstrzykiwanie” ani „budka z botoksem” w centrum handlowym, ale dość rozległa dziedzina wiedzy. Jej zadaniem nie jest walka o wieczną młodość, ale zapobieganie przyczynom przedwczesnego starzenia się, chorobom pogarszającym jakość życia.
Oczywiście za pomocą metod medycyny estetycznej można skutecznie korygować istniejące defekty i zmniejszać objawy procesów starzenia. Ten zakres działalności jest najbardziej widoczny, choć wcale nie najważniejszy. Pacjenci niestety oczekują najczęściej natychmiastowych efektów i poprawienia niedoskonałości urody. Niechętnie się zgadzają na diagnostykę, próby wyjaśnienia przyczyn problemów i przedwczesnego starzenia się. Dla przebiegu i efektów leczenia jest to jednak niezwykle ważne. Wahania masy ciała, niezbilansowana dieta, zaburzenia hormonalne, stres, nadmierna ekspozycja na słońce, a w przypadku twarzy również wady uzębienia oraz wzroku są przyczyną istotnych problemów urody. Bez właściwej diagnostyki i leczenia chorób towarzyszących racjonalna poprawa urody jest niemożliwa. Pozostają wtedy często niezliczone, czasami kosztowne i radykalne zabiegi zupełnie zmieniające wygląd, niedające jednak korzystnych efektów estetycznych.
Wygładzenie zmarszczek
Wśród lekarskich zabiegów poprawiających urodę jest wiele sprawdzonych metod i leków, które są stosowane od wielu lat i na których temat opublikowano tysiące badań. Niewątpliwie synonimem wygładzania zmarszczek w medycynie estetycznej jest toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany. Lek ten jest stosowany od wielu lat w neurologii, ortopedii, okulistyce, a od ponad 20 lat również w medycynie estetycznej. Preparaty toksyny botulinowej są zarejestrowane także w Polsce jako skuteczne leki do leczenia zmarszczek i nadpotliwości. Początkowo synonimem tego leku był Botox (Allergan, Inc) stąd popularna nazwa toksyny – botoks. Obecnie zarejestrowane w Polsce i stosowane przez lekarzy medycyny estetycznej są również inne produkty: Azzalure (Galderma) oraz najnowszy produkowany w Niemczech Bocouture (Merz Pharmaceuticals). Preparaty te mają podobne zastosowanie co Botox, a decyzję o wyborze leku podejmuje lekarz.
Bezpieczna i skuteczna
Jak można poprawiać urodę toksyną botulinową? Za wiele zmarszczek mimicznych, np. okolicy oczu i czoła, odpowiada przykurcz mięśni twarzy lub ich nadmierna czynność. Toksyna podawana w bardzo małych dawkach za pomocą iniekcji rozluźnia te mięśne, pozwalając na wygładzenie skóry. Pierwsze korzystne zmiany pojawiają się po dwóch-trzech dniach. Efekt utrzymuje się około pół roku. Zabieg można powtarzać, co utrwala korzystne efekty leczenia. Często pacjenci odzwyczajają się od używania rozluźnionych mięśni. Nawet jeśli zabiegu się już nie powtórzy, zmarszczki również będą mniej widoczne. Precyzyjne zabiegi ograniczone do niezbędnego minimum są bardzo skuteczne i dają bardzo korzystne efekty estetyczne. Popularność i znaczne bezpieczeństwo właściwie wykonanych zabiegów z toksyną botulinową sprawiły, że jego stosowanie jest traktowane niemal jak zabieg kosmetyczny, a nie specjalistyczna procedura medyczna. Zdarza się więc, nie tylko w Polsce, że zabiegi lekarskie są wykonywane pokątnie przez osoby niebędące lekarzami. Niestety konsekwencje, które bywają dramatyczne, można czasami oglądać w mediach. Poprawianie wyglądu wykracza daleko poza stosowanie toksyny botulinowej. Jest ona jednak najlepszym przykładem tego, jak lek wykorzystywany do ratowania zdrowia może znaleźć inne, równie ważne zastosowanie.
Pojawiają się nowe preparaty, metody, ponownie odkrywa się już sprawdzone sposoby leczenia. Postęp w medycynie, także estetycznej, jest ogromny. Toksyna botulinowa ma się jednak świetnie i jest podstawowym preparatem stosowanym w medycynie estetycznej. Mimo wielu absurdalnych, nienaukowych teorii na jej temat i propozycji zastąpienia jej cudownymi kosmetykami jej pozycja długo nie będzie zagrożona. Wizyta u lekarza medycyny estetycznej to w obecnych czasach już nie ekstrawagancja. Mimo że zaawansowane metody dbania o urodę są dość kosztowne, stają się popularne. W końcowym rozrachunku może się jednak okazać, że koszty leczenia nie są bardzo wysokie, a efekt jest spektakularny. Tego niestety nie da się powiedzieć o nawet bardzo drogich kosmetykach. Pewna dbałość, systematyczność w pielęgnacji, unikanie czynników niekorzystnych i przede wszystkim umiar w korzystaniu z pokus życia pozwalają długo cieszyć się naturalną urodą. ■