Rak nerki nie jest tak popularnym nowotworem jak rak płuc czy rak szyjki macicy. Nie oznacza to jednak, że nie ma powodów do obaw. Ponieważ rak nerki diagnozowany jest zdecydowanie rzadziej, niektórzy ludzie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z istnienia takiej choroby lub nie potrafić wymienić charakterystycznych objawów tego nowotworu. Dowiedz się, których sygnałów nie wolno bagatelizować.
Rak nerki może dotyczyć całego narządu (rak nerkowokomórkowy), ale też miedniczek nerkowych.
Czytaj też:
Na nowotwór krwi może zachorować każdy
Rak nerki – czynniki ryzyka
Przyczyn raka nerki może być kilka. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się w przypadku osób, które:
-
palą papierosy, ponieważ toksyny mają fatalny wpływ na nerki,
-
mają w pracy kontakt z toksynami,
-
nadużywają środków przeciwbólowych,
-
zmagają się z nadciśnieniem,
-
prowadzą dietę wysokobiałkową,
-
są otyłe,
-
prowadzą niezdrowy styl życia (nie ruszają się, jedzą przetworzoną żywność, nie piją wystarczającej ilości wody).
Czytaj też:
Wczesne objawy białaczki u dzieci. Sygnały, których nie wolno ignorować
Rak nerki – niepokojące objawy
Guz w obrębie nerki może się rozwijać i bardzo długo nie dawać żadnych objawów. Często więc jest wykrywany przypadkowo, podczas innych badań. Kiedy zaczyna dawać o sobie znać, na ogół sytuacja jest już bardzo poważna. Oto kilka objawów, których nie wolno bagatelizować:
-
Krew w moczu. Ponieważ nerki filtrują krew i inne płyny ustrojowe, tworząc mocz z odpadów, krew w moczu (krwiomocz) jest jednym z najbardziej oczywistych objawów raka nerki. Z reguły jednak krew w moczu jest wynikiem innej choroby, np. infekcji lub kamicy nerkowej. Mimo to nie wolno ignorować tego objawu.
-
Ból pleców. Nerki znajdują się po obu stronach kręgosłupa. Kiedy dzieje się z nimi coś niedobrego, może pojawić się ból pleców, a także ból w boku. Jeśli objaw nie mija, należy zgłosić się do lekarza.
-
Chroniczne zmęczenie. Przyczyn zmęczenia może być wiele, jednak trzeba pamiętać, że jest to bardzo charakterystyczny objaw, towarzyszący właściwie każdemu nowotworowi.
-
Utrata wagi. Spadek masy ciała ciała również dotyczy wszystkich nowotworów. Jeśli nie potrafimy wskazać przyczyny chudnięcia, powinniśmy wykonać komplet badań. Nasz organizm mógł zaatakować dowolny nowotwór.
-
Niewłaściwe wyniki badań krwi. Oczywiście, złe wyniki mogą świadczyć o wielu, różnych chorobach, dlatego tym bardziej konieczna jest dalsza diagnostyka. W przypadku raka nerek może pojawić się np. podwyższone OB czy podwyższony poziom wapnia.
-
Obrzęki nóg. Są spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie np. z powodu nieprawidłowej pracy nerek.
-
Nadciśnienie.
-
Utrata apetytu.
Czytaj też:
Rak płuc. Sygnały, których nie wolno ignorować
Rak nerki – profilaktyka
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka nerki, należy przede wszystkim zmienić styl życia – rzucić palenie, ograniczyć spożycie soli i cukru, więcej się ruszać. Ogromne znaczenie ma także kontrola ciśnienia krwi i dbanie o właściwe nawodnienie organizmu. Warto też sięgać po produkty, które korzystnie wpływają na pracę układu moczowego, np. żurawinę, kurkumę, natkę pietruszki.