Badanie opublikowano w „Paediatric and Perinatal Epidemiology”. Paracetamol jest powszechnie stosowany w celu łagodzenia bólu podczas ciąży.
Czytaj też:
Nerwowość matek przyczynia się do nadpobudliwości u dzieci
Paracetamol w ciąży a zachowanie dziecka
Korzystając z kwestionariusza i informacji szkolnych badacze przebadali 14 tys. dzieci. 43 procent matek będąc w siódmym miesiącu ciąży stwierdziło, że „czasami” lub częściej przyjmowało paracetamol w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Badacze przeanalizowali wyniki pamięci dzieci, IQ, testy rozwoju przedszkolnego, temperament i tzw. miary zachowania.
Odkryli związek między przyjmowaniem paracetamolu a problemami związanymi z nadpobudliwościąi skupieniem uwagi, a także innymi trudnymi zachowaniami wśród małych dzieci, które nie zostały uwzględnione z przyczyn przyjmowania leku lub czynników społecznych. Jednak nie było już tak do czasu ukończenia szkoły podstawowej. Chłopcy, pod względem zachowania wydawali się bardziej podatni na możliwe oddziaływanie tego leku niż dziewczęta.
Czytaj też:
Chcesz, żeby twoje dziecko odnosiło w szkole sukcesy? Garść porad do zastosowania
Naukowcy apelują o ostrożność podczas zażywania leków
Badanie zostało przeprowadzone przez profesor Jean Golding, która prowadziła również badanie naukowe na temat dzieci w latach 90. na Uniwersytecie w Bristolu. Skomentowała:
„Nasze odkrycia stanowią uzupełnienie szeregu wyników dotyczących dowodów na możliwe negatywne skutki przyjmowania paracetamolu podczas ciąży, takie jak problemy z astmą lub zachowaniem u potomstwa. Potęguje to zalecenie, aby kobiety zachowywały ostrożność podczas przyjmowania leków w czasie ciąży i poszukiwały pomocy lekarskiej w razie potrzeby.
Dodała także: „Ważne jest, aby otrzymane wyniki zostały zweryfikowane w innych badaniach – nie byliśmy w stanie wykazać związku przyczynowego, a raczej związku między dwoma wynikami. Przydałaby się również ocena, czy starsze dzieci i dorośli są wolni od problemów z zachowaniem, jeśli ich matka zażywała paracetamol”.
Czytaj też:
Stres w młodości – jak może się odbić na późniejszym życiu