Naukowcy z Chin i Irlandii przeanalizowali dane od 2866 pacjentów z COVID-19, którzy zostali przyjęci do szpitala Huo Shen Shan w Wuhan w Chinach między 5 lutego a 15 marca 2020 r. Szpital został otwarty 5 lutego wyłącznie w celu leczenia pacjentów z koronawirusem. Spośród tych pacjentów 29,5% (850) miało w wywiadzie wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie).
Naukowcy, kierowani przez profesorów Fei Li i Ling Tao ze szpitala w Pekinie, stwierdzili, że 34 z 850 pacjentów z nadciśnieniem (4%) z koronawirusem zmarło w porównaniu z 22 z 2027 pacjentów bez nadciśnienia (1,1%) – ryzyko 2,12-krotnie po skorygowaniu o czynniki, które mogą mieć wpływ na wyniki, takie jak wiek, płeć i inne choroby.
Wśród pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, którzy nie przyjmowali leków na tę chorobę, 11 na 140 (7,9%) zmarło z powodu koronawirusa w porównaniu z 23 na 710 (3,2%) tych, którzy przyjmowali leki – 2,17-krotnie większe ryzyko po skorygowaniu o mylące wyniki czynniki.
Nadciśnienie trzeba leczyć
W metaanalizie naukowcy połączyli dane od pacjentów Huo Shen Wana z danymi od prawie 2300 pacjentów w trzech innych badaniach w celu zbadania wskaźników śmiertelności u pacjentów leczonych w celu kontroli poziomów ciśnienia krwi poprzez ukierunkowanie na reninę-angiotensynę układ aldosteronu (RAAS). Leki te obejmują inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (ACE) lub blokery receptora angiotensyny (ARB). Inne leki nie hamujące RAAS stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi obejmują beta-blokery, blokery kanałów wapniowych (CCB) lub leki moczopędne.
Stwierdzili niższe ryzyko śmierci wśród 183 pacjentów leczonych inhibitorami RAAS niż u 527 pacjentów leczonych innymi lekami. Jednak naukowcy twierdzą, że ten wynik należy traktować ostrożnie, ponieważ liczba pacjentów w tej analizie była niewielka, a więc może być przypadkowa.
Prof. Li powiedział: „Ważne jest, aby pacjenci z wysokim ciśnieniem krwi zdawali sobie sprawę, że są narażeni na zwiększone ryzyko śmierci z powodu COVID-19. Powinni dbać o siebie podczas tej pandemii i potrzebują więcej uwagi, jeśli są zarażeni koronawirusem.
Czytaj też:
Naukowcy: Utrata smaku i zapachu jako kluczowe wskazanie do badania przesiewowego COVID-19