Mózg ssaków składa się z dwóch stron lub półkul, które łączą drogi nerwowe, zwane również aksonami. Dwie półkule dzielą się informacjami wzdłuż tych aksonów. Szybkość rozprzestrzeniania się informacji w mózgu zależy od liczby synaps, czyli połączeń nerwowych, przez które muszą przejść.
Idealny system miałby wiele długich połączeń, umożliwiających szybki transfer informacji między wszystkimi częściami mózgu. Jednak wytworzenie tak wielu połączeń neuronowych wiąże się z kosztami dla zwierzęcia. Dlatego ewolucja mózgu stanowi kompromis. Ludzie powszechnie wierzą, że z powodu naszej zaawansowanej ewolucji, mamy wyższy poziom połączeń mózgowych niż inne zwierzęta, co umożliwia wydajniejszy i szybszy transfer informacji w całym mózgu.
Badania nad synapsami
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie w Izraelu podważa to założenie. Przeskanowali oni mózgi ponad 120 różnych ssaków i odkryli, że łączność mózgowa nie jest ani wyższa u ludzi, ani nie zależy od wielkości mózgu. Odkrycia, które sugerują, że wszystkie ssaki mają równe poziomy połączeń mózgowych, zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Neuroscience.
„Nasze badanie ujawniło uniwersalne prawo: zachowanie łączności mózgowej. To prawo oznacza, że efektywność przekazywania informacji w sieci neuronowej mózgu jest taka sama u wszystkich ssaków, w tym u ludzi” – prof. Yaniv Assaf, główny autor.
Zespół zidentyfikował również mechanizm, dzięki któremu mózg równoważy liczbę połączeń wykorzystywanych do przesyłania informacji. Kiedy było wiele połączeń między dwiema półkulami mózgu, połączenia w obrębie poszczególnych półkul pozostawały niskie, i odwrotnie. Mechanizm ten zapewnia, że wysoka łączność w jednej części mózgu jest zawsze równoważona przez niską łączność w innej części.
Czytaj też:
Przełomowe badania naukowe. „Mamy twarde dowody na to, że ssaki i ptaki mają świadomość”